Archiwum

W ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszeniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji  w energię odnawialną i w oszczędzanie energii” objętego  PROW na lata  2014-2020 udało się Gminie Łochów pozyskać środki na przeprowadzenie II etapu budowy kanalizacji sanitarnej  w Budziskach, gdyż tylko część tej miejscowości jest podłączona do systemu zbiorczej kanalizacji sanitarnej, która również została finansowana ze środków PROW. Pozostała część domostw nadal odprowadza ścieki do zbiorników przydomowych, które nader często ze szczelnością nie mają żadnego związku.

Dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "JACY? TACY?" miesiąc maj był wyjątkowo udany i pracowity. Zorganizowano dwa spotkania dla podopiecznych stowarzyszenia, członków i ich rodzin. Pierwsze spotkanie odbyło się 2 maja, na którym poznawano się poprzez zabawę. Drugie spotkanie odbyło się 27 maja z okazji Dnia Dziecka.

Były tańce, zabawy, malowanki i wycinanki, gry i rozgrywki  oraz pyszności łagodzące podniebienie. Nie byłoby to możliwe gdyby nie ludzie dobrej woli, gdyby nie darczyńcy wydatnie pomocni w organizacji majowych spotkań integracyjnych, a w szczególności gdyby nie wolontariusze.

• Maj obfitował w umowy zawierane przez PKP PLK, a dotyczące naszej gminy. 19 maja br. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawarły z Wykonawcą - firmą BUDREX-KOBI umowę na budowę  2 wiaduktów: w Łochowie (przejazd kolejowy do Jasiorówki) i w Toporze, których koszt ma wynieść ponad 34 mln. zł. Dla mieszkańców Łochowa o wiele ważniejszy jest wiadukt drogowy, tzw. jasiorówkoski, gdyż  połączyłby on dwie części miasta, a ponadto zapewniłby płynniejszy i bezpieczniejszy dojazd drogą powiatową w kierunku Brzuzy, Szynkarzyzny, Ociętego i dalej do Sadownego. Lokalizację tego wiaduktu ustalono nad linią kolejową Warszawa- Białystok, w ciągu drogi krajowej nr 50, w pobliżu skrzyżowania nr 50 z ul. Przemysłową.

czyli garść myśli o samorządności na okoliczność 27 rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych (27 maja 1990 r.)

Za: Centrum Myśli Jana Pawła II - Pojęcie samorządu nierozerwalnie łączy się z wywodzącą się z nauki społecznej Kościoła zasadą pomocniczości. Mówi ona, iż państwo powinno robić tylko to, co jest dla państwa niezbędne, a resztę trzeba przekazać jak najdalej w dół. Regulacja prawna powinna zapewniać obywatelom maksymalną swobodę. Państwo ma spełniać zadania o charakterze pomocniczym. Im niższy szczebel, tym lepiej.

Jak co roku 1 czerwca dzieci obchodzą swoje Święto, czyli Dzień Dziecka, to powszechne znane i obchodzone w wielu krajach święto. Żeby ten dzień był nie zapomniany, wystarczą dobre chęci, zapał i kilka pomysłów. Dzieci nie potrzebują drogich czy niespotykanych prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi, obecności. Poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo je kochamy, lubimy, bo są dla nas ważne, bo chcemy im sprawić przyjemność. To właśnie dzieci są źródłem naszej radości, szczęścia i satysfakcji.

W naszym przedszkolu przy ul. Kolejowej zadbaliśmy o to, aby ten dzień różnił się od zwykłego dnia. Ten wyjątkowy dzień obfitował w wiele ciekawych atrakcji i wesołe zabawy - integrując ze sobą  naszą  przedszkolną społeczność. Dla przedszkolaków  zorganizowaliśmy wiele zabaw i zadań do wykonania.

Co wybiera ludzkość w XXI wieku? Myślę, że w olbrzymiej większości wierność. Jednak, jak każde dobro, wierność jest cicha z natury, bo zawsze jej podłożem jest miłość. Wierność, miłość, zaufanie i w kontrze do nich - zdrada.

Jak te pojęcia opisywane są w  większości mediów? Wierność - ośmieszana i wykpiwana, miłość -sprowadzona do poziomu cielesnego pożądania, zaufanie – cóż to jest. Bo kogóż obchodzi fakt, że zdrada, jako zanegowanie miłości, powoduje cierpienie, często niewykrzyczane, przeżywane w głębi serca. Sfery, których zdrada dotyka, są bardzo różne i najczęściej wielopoziomowe. Dlaczego, jak się wydaje, jest powszechne przyzwolenie na zdradę, z czego może ono wynikać?

10-11maja 2017 r. na scenie Miejskiego i Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbył się półfinał 17. Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich. Wystąpiło łącznie dziewięć teatrów: 10 maja - cztery zespoły młodzieżowe, a dzień później - pięć zespołów dziecięcych.

Festiwal Teatrów Amatorskich to projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury i ma na celu prezentację dorobku artystycznego amatorskich teatrów dziecięcych i młodzieżowych Mazowsza, inspirowanie instruktorów do poszukiwania nowych form pracy ze swoim zespołem oraz pobudzenie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży.

Rzecz o młodzikach z Olimpii Łochów, którzy w Swarzędzu, w dniach 27-28 maja br. podczas Turnieju Finałowego Mistrzostw Polski w unihokeju kat. Młodzików wywalczyli po raz drugi mistrzowski tytuł. Do zawodów przystąpiło 9 drużyn, podzielonych na trzy grupy. Walkę o obronę tytułu Mistrza Polski młodzików z ubiegłego sezonu Olimpia rozpoczęła od zwycięstwa z Aligator UKS Chwarzno Gdynia5:6.W drugiej potyczce niestety musieliśmy uznać wyższość gospodarza turnieju UKS Kołaczkowo przegrywając 1:3. Pierwszy dzień Mistrzostw kończyliśmy więc z mieszanymi uczuciami.

W ramach relaksu udaliśmy się na krótką wycieczkę do Poznania. Zawodnicy mieli możliwość przespacerować się po Starym Mieście, odwiedzić Rynek i podziwiać jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrę Bazylikę Archikatedralną św. Piotra i św. Pawła oraz jeden z najcenniejszych zabytków sztuki baroku w Polsce kolegiatę pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny.

Maj to miesiąc, w którym w sposób wyjątkowy czcimy Maryję  i oddajemy Jej swoje codzienne sprawy. Uczniowie i nauczyciele KPSP „Julin” w Kaliskach, jak co roku, zanosili Matce Bożej intencje w codziennej modlitwie poprzez wspólny śpiew Litanii Loretańskiej, pielęgnując jednocześnie polską tradycję śpiewania majówek.

Dnia 13 maja obchodziliśmy również setną rocznicę rozpoczęcia objawień Matki Bożej Fatimskiej. Tego dnia odbyła się piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Loretto, która jest już tradycją naszej szkoły. Tym razem miała ona jednak szczególny wymiar, ponieważ ze względu na tegoroczny jubileusz objawień fatimskich, postanowiliśmy, że pielgrzymka do Loretto będzie jednocześnie Dniem Rodziny w naszej szkole.

Raz w tygodniu działania „Bezpieczne przejście”

Na terenie powiatu węgrowskiego policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzą raz w tygodniu działania „Bezpieczne przejście”. W ich trakcie szczególnym nadzorem ze strony funkcjonariuszy objęte zostają przejścia dla pieszych.

Główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Piesi najczęściej wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, zapominając, że nawet niewielka prędkość pojazdu nie daje kierującemu możliwości

W Miejskim i Gminnym Ośrodku Kultury w Łochowie odbyły się eliminacje gminne XXXIV Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. W tym roku zgłosiło się 21 uczestników z 5 szkół podstawowych z naszej gminy: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Baonu „Nadbużańskiego” Armii Krajowej, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej, Katolickiej Szkoły Podstawowej „Julin” im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich, Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gwizdałach i PSPSPSK w Ogrodnikach.

Jury konkursowe przy ocenie recytatorów brało pod uwagę: interpretacje utworu, dobór repertuaru, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

                Maj jest szczególnym miesiącem, w którym czcimy matkę. Rocznica stulecia Objawień Matki Bożej w Fatimie, Światowy Dzień Rodziny i Dzień Matki są znakomitą okazją do odwiedzenia łochowskiej galerii sztuki i obejrzenia ok. 50 rysunków Matki Bożej z sanktuariów maryjnych w Polsce i na świecie, które przedstawił na swoich rysunkowych miniaturach Marek Zalewski, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

To niezwykły artysta o wielkim talencie i skromnej duszy.

czyli premierowy spektakl zespołu ludowo-kabaretowego Łochowianie

            Nasze kwietniowe premiery spektakli już na stałe wpisały się w harmonogram imprez organizowanych przez MiGOK w Łochowie. Tegoroczna, trzecia premiera odbyła się 23 kwietnia pt. „Pocztówka z wakacji” w reżyserii cierpliwego i bardzo miłego w pracy z nami Andrzeja Hausnera, aktora oraz uznanego lektora. Jak się należało spodziewać, w swoim stylu przedstawiliśmy program kabaretowy, w którym słowo przeplatało się
z piosenką. Wszystko spięte „klamrą” tak, aby 45 -  minutowy program stworzył tematyczną całość. Pan Andrzej wybrał dla nas teksty z repertuaru gwiazd, co najmniej o telewizyjnej sławie, m.in. Ireny Kwiatkowskiej.

W dniach 8-15 maja trwały obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek promującego czytelnictwo. Z tej okazji dnia 10.05.2017 r. w Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej im. H. i I.J Paderewskich w Kaliskach odbyło się spotkanie autorskie z Panią Renatą Piątkowska autorką książek dla dzieci. Pisarce towarzyszyła  lektorka Pani Malwina Kożurno.

Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna im. Medarda Downarowicza w Łochowie. Pisarka napisała wiele książek dla dzieci m.in.: ”Cukierki”, „Moje prawa. Ważna sprawa”, „Na wszystko jest sposób” i inne. Podczas spotkania uczniowie poznali książką „Wszystkie moje mamy”, która opowiada o lasach Ireny Sendler

Wkrótce najmłodsi turyści wyruszą na wakacyjne wyjazdy, kolonie i obozy, ciesząc się wolnym od nauki czasem. Jak zadbać o to, by wypoczynek dzieci i młodzieży był bezpieczny i przebiegał bez przykrych niespodzianek?

Polska Izba Turystyki (PIT) przedstawia porady dla rodziców oraz informacje o najnowszych zmianach w prawie dotyczącym wyjazdów dla dzieci. Dzięki nim wypoczynek dzieci i młodzieży stał się bezpieczniejszy, pod warunkiem, że korzystamy z legalnie działającego organizatora.

Przed wysłaniem dzieci na obóz czy kolonie należy przede wszystkim zweryfikować organizatora wypoczynku.

Co stanowi o wyjątkowości warzyw i owoców? Liczne badania naukowców potwierdzają, że są one nieocenionym źródłem wielu witamin i składników mineralnych, a w konsekwencji - niezbędne do zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Okazuje się jednak, że produkty te mają także inną, zaskakującą właściwość - mogą zwiększać nasze poczucie szczęścia!

Dlaczego warzywa i owoce są zdrowe?

Aby organizm człowieka mógł prawidłowo funkcjonować, niezbędna jest dobrze zbilansowana dieta, oparta na produktach bogatych w witaminy, sole mineralne i inne składniki odżywcze.