Wieści gminne

•27 września odbyła się sesja Rady Miejskiej, na której tradycyjnie już przyjęto zmiany w budżecie gminnym oraz w WPF. Przyjęto też inne uchwały. (Zob. „Wrześniowa sesja”).

•19 września Gmina Łochów zawarła umowę z  firmą Szpańscy Jerzy, Jacek, Dawid Czystość Sp.J. z siedzibą w Wołominie na przebudowę drogi gminnej w Gwizdałach - długość odcinka 375 mb (ul. Dębowa).  Wartość umowy 246.667 zł. Inwestycja ta uzyskała dofinansowanie od Zarządu Województwa Mazowieckiego w kwocie 85 tys. zł (umowę podpisano 15 września). Wyznaczono termin wykonania  - do 31 października br. Zakres prac obejmuje przebudowę  tej drogi, w tym roboty pomiarowe, przygotowawcze, ziemne, wykonanie przepustu drogowego Ø 800 z rur HD-PE, wykonanie przepustów pod zjazdami,

wykonanie podbudowy drogi z kruszywa łamanego kamiennego frakcji do 31,5 mm zagęszczonej mechaniczne o grubości 15 cm, wykonanie nawierzchni z mieszanki mineralno-bitumicznej (4+3cm),wykonanie poboczy z kruszywa łamanego o tej samej frakcji, wykonanie oznakowania pionowego.

•Na przełomie drugiej i trzeciej dekady września, przez trzy dni, gościła w naszej gminie ekipa telewizyjna TVP2, nagrywająca program "Ukryte skarby" emitowany na tym kanale. Ekipa była w wielu miejscach, m.in. na stacji kolejowej w Łochowie, w MiGOK Łochów, Muzeum Gwizdka w Gwizdałach, u p. Genowefy Szczapy, która właśnie obchodziła swoje 103 urodziny (20.09). Film o Gminie Łochów będziemy mogli obejrzeć najprawdopodobniej w listopadzie.

•Najbliższy termin dyżuru doradcy firmy SIME Polska dotyczący budowy gazociągu, przyłączy oraz możliwości korzystania z gazu ziemnego tej sieci, w tym możliwość podpisania wniosku o przyłączenie do swego domostwa to 18 października 2017 r. w godz. 13.30 - 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łochowie.

•28 września od godz. 9.00 przy ZSP w Łochowie, ul. Wyspiańskiego 18 prowadzona była akcja Podziel się kroplą krwi. Kolejna taka akcja to 8 października w godz. 9.00-13.00 na placu przy kościele parafialnym w Łochowie.

•Najbliższe dyżury leśnika sprawującego nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa na terenie Gminy Łochów to: 19 października, 16 i 30 listopada, 14 i 28 grudnia 2017 r., wszystkie w godz. 8:00-10:00 w Urzędzie Miejskim w Łochowie, w sali konferencyjnej (I piętro). Więcej informacji pokój 112 UM w Łochowie, tel.: (25)643810.

•Podczas II Powiatowego Kongresu Turystycznego jaki się odbył w Węgrowie dnia 14 września był mocny akcent łochowski: przepiękny występ Zespołu Folklorystyczno-Ludowego „Sadzewiczowa” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie. Ponadto w konkursie na „Produkt Turystyczny Powiatu Węgrowskiego” w kategorii „Wyroby rękodzieła ludowego. Pamiątki” nagrodę za pierwsze miejsce odebrał p. Roman Kuzelyak, prowadzący warsztaty garncarskie w Muzeum Gwizdka w Gwizdałach. Nasi Czytelnicy powinni wiedzieć, że jest to jedyne takie muzeum w Europie, którego zbiór liczy ponad 1000 gwizdków, a także innych eksponatów. Są to: gwizdki od czajników, gwizdki zabawki, gwizdki branżowe (sportowe, kolejowe, harcerskie, milicyjne i policyjne), gwizdki ludowo-odpustowe, instrumenty muzyczne (flety, okaryny, fujarki oraz organy) i prawie dwustuletnia ligawka. Jakby tego było mało w konkursie tym, w kategorii „Produkt Kulinarny”, uhonorowano Panie z Zespołu Szkół w Gwizdałach za ich bezkonkurencyjne „Pyzuchy Gwizduchy”, które można było degustować. Palce lizać.

•Do 30 września trwał remont elewacji budynku Urzędu Miejskiego w Łochowie. Odpadająca farba z blaszanych ścian, elewacji, nie dodawała uroku temu budynkowi, wybudowanemu w PRL-u na potrzeby budowlańców. Kiedy ratusz? I gdzie?

•Zgodnie z ustawą o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt posiadacz zwierzęcia gospodarskiego (bydła, świń, kóz i owiec) zobowiązany jest do dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada - co najmniej raz na 12 miesięcy, nie później jednak niż w dniu 31 grudnia każdego roku.Spis ten obowiązkowo musi być złożony za rok 2017 w terminie do 31 grudnia 2017 r.Spis stanu stada sporządza się oddzielnie dla każdego gatunku zwierzęcia (bydło, świnie, owce, kozy).Druki do wypełnienia są dostępne w siedzibie biura powiatowego oraz na stronie internetowej ARiMR.

•Czasowy posterunek Jednostki Ratownictwa Gaśniczego Węgrów znajdujący się w OSP w Ostrówku został zamknięty. Posterunek funkcjonował od 12 kwietnia do 12 września br. Służył on skróceniu czasu dojazdu do zdarzenia i bezpośrednim zabezpieczeniu nieruchomości z terenu Gminy Łochów, Sadowne i Stoczek. Ponoć jedna z gmin odmówiła finansowania tego posterunku. Posterunek składał się ze strażaków zawodowych i ochotników, pełniących służby w systemie zmianowym. W ciągu pięciu miesięcy działalności zastęp tego posterunku wyjechał do 137 zdarzeń, w tym 35 pożarów, 91 miejscowych zagrożeń, oraz 11 alarmów fałszywych.

•Jak informowaliśmy w poprzednim numerze GŁ Płac Łochów był gospodarzem XI Sejmiku Turystycznego Mazowsza, jaki się odbył w dniach 25 i 26 września. Przybywających na Sejmik uczestników witała młodzież z Zespołu Tanecznego „Sadzewiczowa” z ZSP w Łochowie. W pierwszym dniu Sejmiku zorganizowano dla uczestników m.in. wycieczkę po powiecie węgrowskim. Mogli oni zwiedzić Pałac w Starejwsi, Bazylikę Mniejszą i Dom Gdański w Węgrowie a także Muzeum Zbrojownię na Zamku w Liwie. Na Rynku Mariackim w Węgrowie gości przywitał Zespół Tańca Ludowego „Zawierucha” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie. z przygotowanym przez siebie występem tanecznym. Jednym z elementów drugiego dnia Sejmiku było zaprezentowanie przez Prezesa Firmy Arche - Władysława Grochowskiego  historii Pałacu Łochów, a także etapów prowadzonych przez wiele lat prac remontowych i adaptacyjnych. Zob. materiał „Obrady sejmiku w Łochowie”.

•Jak podaje Urząd Statystyczny w Warszawie w materiale budżety jednostek samorządu terytorialnego w województwie mazowieckim w 2016 r., nasz sąsiad Gmina Jadów odnotowała największą nadwyżkę budżetową - 17%, ulegając nieznacznie gminie Boguty-Pianki. Podano też gminy z najwyższym dochodem  w przeliczeniu na jednego mieszkańca: Podkowa Leśna (7429 zł) i Nadarzyn (7205 zł).

•ZUS rozpoczął wysyłkę informacji zawierającej indywidualne numery rachunku składkowego przedsiębiorców. To bardzo ważne, ponieważ od nowego roku nie uda się bez nich opłacić składek. Na Mazowszu list polecony dostanie około 645 tysięcy przedsiębiorców.

•18 września w hali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Łochowie został zorganizowany program: „Znajdź pomysł na siebie” któremu przewodzili Mirek i Aleksander liderzy zespołu „Full Power Spirit”. FPS to dzisiaj jeden z najprężniej działających i najczęściej koncertujących hiphopowych zespołów polskiej sceny chrześcijańskiej. Cechują go olbrzymia energia towarzysząca występom na żywo oraz bardzo dobry kontakt z publicznością. Tak też było i w Łochowie, gdzie liderzy zaprezentowali przybyłym uczniom, nauczycielom i gościom drogę ku szczęściu dzieląc się świadectwem życia, doświadczeniem oraz talentami które posiadają.
Podczas wystąpienia nie zabrakło dobrej muzyki, bit-boxu oraz świadectwa życia chłopaków, którzy w pewnym momencie swojego życia zaufali Bogu, a dzisiaj o tym w prosty sposób chcą opowiadać wszędzie tam, gdzie zostaną zaproszeni. Koncert sfinansowała Miejska Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczestniczyło w w nim ponad pół tysiąca młodzieży.

•3 września w Siedlcach odbyła się Wystawa Klaczy i Ogierów Hodowlanych w ramach XXIV Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym. W imprezie wystawiano ponad 40 koni  z terenu województwa mazowieckiego  w różnych kategoriach. W klasie klaczy małopolskich znalazły się  dwie klacze z hodowli Antoniego Dybki z Łochowa - zdobyły one dwa pierwsze miejsca, znacznie wyprzedzając pozostałe konie. Najlepsza klacz to trzyletnia Panama, druga to Pawana. Wcześniej w Poświętnem (10-11.06) klacz Panama również zajęła 1 miejsce. W 2013 roku pokaz ten wygrała klacz Pawana, a w 2015 roku klacz Parma. Gratulujemy. Fot. Rafał Krasieńko.

•Ponad 200 osób z naszej parafii uczestniczyło 7 października w akcji Różaniec do granic, przy granicy polsko-białoruskiej, parafia Czeremcha. 7 października to Święto Matki Bożej Różańcowej, ustanowione po wielkiej bitwie pod Lepanto (w 1571 r. na Morzu Jońskim), gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską ratując tym samym Europę przed islamizacją.

•Wspomnieniowy pierwszy tydzień października w kościele katolickim, również łochowskim: w poniedziałek wspomnienie św. Aniołów Stróżów, w środę św. Franciszka z Asyżu, a we czwartek św. Faustyny Kowalskiej, w sobotę święto Matki Bożej Różańcowej.

• Łochowski Klub Gazety Polskiej zorganizował projekcję dokumentalizowanego filmu „Pilecki” oraz spotkanie z producentem filmu, które odbyło się w środę 20 września o godz. 19.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

• Ósma kolejka A klasy (okręgu Warszawa I) piłki nożnej za nami. W rozegranym dn. 7 października na wyjeździe meczu przez ŁKS Łochów z Koroną Warszawa zakończyła się oszałamiającym wynikiem - wygrana naszych 12:3, gdzie Michał Chmielewski aż pięć razy wykazał się stuprocentową skutecznością strzelecką, Sławek Damętko - 3 razy, Radek Gręda - dwukrotnie, Łukasz Jusiński - raz i jeszcze jeden samobój. 

Natomiast w rozegranym u siebie 29 września meczu ŁKS zremisował z Legionovią II Legionowo 1:1, po bramce strzelonej przez Michała Chmielewskiego, wcześniej jednak skutecznie wykonanym rzucie karnym przez przeciwnika. W szóstej kolejce rozegranej tydzień wcześniej podczas wyjazdowego meczu również remis 3:3 z Huraganem II Wołomin, dwie bramki należały do Piotra Oniszka i jedna do Radka Grędy (z karnego). W piątej kolejce wysoka wygrana (u siebie) z Wkrą Pomiechówek, bo aż 4:1, bramki strzelili: dwie Michał Chmielewski i po jednej Piotr Oniszk i Michał Molski.

R

 
Michal Krupa