Policyjne info

Działania „Prędkość”

5 stycznia prowadzono działania „Prędkość”. Jak wynika z policyjnych statystyk głównym zagrożeniem w ruchu drogowym jest nadmierna prędkość pojazdów, gdyż im większa prędkość tym trudniej uniknąć wypadku i tym poważniejsze są obrażenia u ofiar. Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w kraju, jak również na terenie garnizonu mazowieckiego spowodowany jest m.in. nagminnym łamaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego przez kierujących, a w szczególności dotyczących ograniczeń prędkości.

 

Z przeprowadzonych badań wynika, że kierujący jadący pojazdem z prędkością 75 km/h, zareaguje na niebezpieczeństwo po przejechaniu około 21 metrów, a droga hamowania wyniesie około 31 metrów. Samochód zatrzyma się więc po przejechaniu 52 metrów od momentu zauważenia niebezpieczeństwa przez kierowcę. W obszarze zabudowanym kierowca najczęściej dostrzega pieszego na jezdni około 36 metrów przed pojazdem, wobec tego do potrącenia dojdzie przy prędkości 53 km/h. Jak pokazują międzynarodowe badania spadek średniej prędkości o 5% powoduje spadek liczby wypadków o 10%. Dlatego też, głównym celem prowadzonych działań było podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ujawnianie przypadków przekraczania dozwolonej prędkości.

Chciał popełnić samobójstwo

29 grudnia dyżurny węgrowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że 29-letni mężczyzna (gm. Miedzna) chce popełnić samobójstwo. Pod wskazany adres natychmiast pojechali policjanci. Gdy przyjechali na posesję nikogo nie było. Wiszącego już młodego mężczyznę znaleźli na poddaszu garażu. Natychmiast odcięli przewód na którym wisiał. Desperat był przytomny i miał zachowane funkcje życiowe. Jednak w trakcie oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia mężczyzna był agresywny i próbował uciekać. Policjanci zadbali o bezpieczeństwo 29-latka i przekazali go przybyłym na miejsce ratownikom medycznym, którzy zabrali niedoszłego samobójcę do szpitala.

Świąteczny weekend

Podczas świątecznego weekendu od 22 grudnia do 26 stycznia (Boże Narodzenie) na drogach powiatu węgrowskiego doszło do 2 kolizji drogowych, w których nie było osób rannych. Należy stwierdzić, że przebiegł on bardzo spokojnie

W dniach tych policjanci prowadzili wzmożone działania prewencyjne pod nazwą „Bezpieczny weekend –  Boże Narodzenie”. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem podróżujących. Zwracano uwagę na stan trzeźwości kierujących, przypadki przekraczania prędkości oraz przestrzeganie obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i prawidłowego przewożenia dzieci. Szczególną uwagę zwracano także na zachowanie kierujących, jak i pieszych w rejonach przejść dla pieszych.

Nielegalna uprawa konopi

W połowie grudnia doszło do zatrzymania 24-letniego mieszkańca gm. Liw podejrzanego o nielegalną uprawę konopi. Policjanci pracując nad sprawą przeszukali jego pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze odkrywając w nich 3 sadzonki konopi. Funkcjonariusze zabezpieczyli  nielegalny towaru a podejrzany o uprawę trafił do  policyjnego aresztu. Grozi mu teraz kara pozbawienia wolności do lat 3.

Działania „Bezpieczne przejście”

19 grudnia na terenie powiatu węgrowskiego policjanci wydziału ruchu drogowego prowadzili działania „Bezpieczne przejście”. W ich trakcie szczególnym nadzorem ze strony funkcjonariuszy są przejścia dla pieszych.

 Główne przyczyny wypadków powstałych z winy pieszych to wyjście przed pojazd, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym. Piesi najczęściej wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, zapominając, że nawet niewielka prędkość pojazdu nie daje kierującemu możliwości natychmiastowego zatrzymania auta. Mundurowi obserwowali przejścia dla pieszych i zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców oraz  niechronionych użytkowników dróg, którzy dopuszczają się wykroczeń.

Działania „Trzeźwość w przewozie osób"

11 grudnia prowadzono działania „Trzeźwość w przewozie osób" kontrolując trzeźwość kierowców autobusów, busów, taksówek i kierujących pojazdami nauki jazdy.

Mają  one na celu ujawnianie i uniemożliwianie dalszej jazdy nietrzeźwym kierowcom pojazdów komunikacji publicznej, taksówek, transportu prywatnego osób, a także nauki jazdy. Na kierujących takimi pojazdami spoczywa szczególna odpowiedzialność, bowiem zdarzenia drogowe z ich udziałem powodują zagrożenie dla znacznej liczby użytkowników dróg. Sprawdzano kierowców pod kątem posiadania przez nich wszelkich wymaganych dokumentów, w tym uprawniających do prowadzenia tego typu działalności. Policja apeluje do osób, o zdecydowaną reakcję gdy widzą, że za  kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

Za: KPP Węgrów

 
Michal Krupa