Wieści gminne

• Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na dwa zadania z terenu Gminy Łochów:

1. Koncepcja rozbudowy drogi krajowej nr 62 na odcinku przejścia przez Kamionnę na odcinku 1,4 km wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

2. Koncepcja rozbudowy drogi krajowej nr 50 na odcinku przejścia przez Ostrówek na odcinku 2 km wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

• W 2018 roku przy DK50 na odcinku Łochów - Topór zostanie wybudowany chodnik dla pieszych o długości 7,86 km.

 

• 22 grudnia w sali konferencyjnej dworca odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Gminnego OSP. Prezes Zarządu Ryszard Gajewski i Komendant Gminny Paweł Łabaj podsumowali działania wszystkich jednostek z terenu Gminy Łochów, jakie podejmowano w roku 2017. Burmistrz Robert Gołaszewski w imieniu własnym i mieszkańców podziękował druhnom i druhom za dotychczasową służbę, składając też życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nowego 2018 roku. Kapelan OSP Ks. Antoni Kunicki odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Chrystusa i przy wspólnym śpiewie kolęd wszyscy przełamując się opłatkiem złożyli sobie życzenia. W czasie uroczystości podziękowano również dwóm druhom: Adrianowi Szyszko z OSP Laski i Adrianowi Kubujowi z OSP Ostrówek za ofiarny udział w akcji ratowniczej usuwania skutków burz i wichur w województwie kujawsko-pomorskim.

• 29 grudnia ubiegłego roku odbyła się LV Sesja Rady Miejskiej w Łochowie, podczas której głównie wybrzmiały:

- informacje Burmistrza Łochowa;

- informacje Starosty Węgrowskiego, wraz z podziękowaniami dla włodarzy naszej gminy, za wymierną, owocną współpracę w zakresie inwestycji publicznych - głównie dróg;

- dyskusja na temat budowy wiaduktu/tunelu drogowego w DK62 (w osi ul. Wyszkowskiej i ul. Węgrowskiej);

- przyjęcie budżetu gminy na 2018 rok. Zobacz materiał „Winien i ma - przyjęto budżet gminny”.

• 15 grudnia ub. r. otwarto w Gwizdałach nowo zbudowany odcinek drogi długości 375 metrów, co kosztowała ponad 246 tys. złotych, z czego 85 tys. zł pochodziło z dofinansowania przez Urząd Marszałkowski - z funduszy przeznaczonych na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. W uroczystości, oprócz mieszkańców Gwizdał, wzięli udział przedstawiciele władz gminy oraz zaproszeni goście. Wstęgę przecięli: członek zarządu województwa mazowieckiego -  Elżbieta Lanc, kierownik siedleckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - Marek Renik, przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie - Andrzej Suchenek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gwizdałach - Karolina Dobosz, wiceburmistrz - Małgorzata Łotarska, pracownik Urzędu Miejskiego - Elżbieta Pietrzak, radny - Jacek Owsianka, sołtys Gwizdał - Małgorzata Kułak oraz Amelka - młoda mieszkanka Gwizdał. Drogę poświęcił proboszcz parafii w Gwizdałach o. Rafał Kapała.

• 7 grudnia ub. r. miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie drogi gminnej w Dąbrowie. Inwestycja ta została zrealizowana dzięki dofinansowaniu Wojewody Mazowieckiego w ramach podziału środków MSWiA na usuwanie skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. Całkowity koszt zadania zgodnie z kosztorysem inwestorskim wyniósł 794 661,17 zł (w tym kwota promesy 603.921 zł).

• Również 7 grudnia otwierano drogę w Samotrzasku. Udział w tym wydarzeniu wzięli; wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, radni powiatowi i miejscy, mieszkańcy Samotrzasku. Poświęcenia drogi dokonał proboszcz parafii Łochów ks. Roman Kowerdziej.
Inwestycja ta została zrealizowana dzięki dofinansowaniu wojewody mazowieckiego w ramach podziału środków MSWiA na usuwanie skutków zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych. Całkowity koszt zadania zgodnie z kosztorysem inwestorskim wyniósł 1.362.021 (w tym kwota promesy 1 mln zł).

• 7 grudnia obfitował w otwarcia dróg. Tym razem chodzi o drogę powiatową na odcinku Ogrodniki-Grabowiec. W ramach tej inwestycji dokonano przebudowy drogi na odcinku 5,25 km. Wybudowano chodnik z kostki brukowej i zatoki oraz perony autobusowe, wykonano oznakowanie aktywne przejścia dla pieszych oraz ustawiono radar, wskazujący prędkość jadących pojazdów, utwardzono pobocza i wykonano przepusty pod koroną drogi. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 5.615.291 zł, z czego: dotacja z budżetu państwa 2.758.725 zł, środki z budżetu Powiatu Węgrowskiego wyniosły 1.432.200 zł, środki z budżetu Gminy Łochów 690.679 zł, środki z budżetu Gminy Stoczek 733.687 zł. Wykonawcą robót budowlanych było PRD-M „MIKST” Sp. z o.o. z Węgrowa. W otwarciu drogi uczestniczyli m.in.: Wojewoda Mazowiecki - Zdzisław Sipiera, Starosta Węgrowski - Krzysztof Fedorczyk, burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski, członek Zarządu Powiatu - Paweł Selmach, radni Rady Powiatu: Mariola Chmielewska, Paweł Gelbrecht i Artur Lis, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łochowie - Andrzej Suchenek, Wójt Gminy Stoczek - Mieczysław Wójcik, a także mieszkańcy obu miejscowości. Po przecięciu wstęgi, drogę poświęcił ks. Roman Kowerdziej.


• 22 grudnia ubiegłego roku, w związku z przejściem na emeryturę, pracownicy gminni pożegnali p. Ewę Kraskę - Inspektora ds. Geodezji. Burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Łochowie podziękowali pani Ewie za długoletnią i sumienną pracę w samorządzie, wręczyli upominki i kwiaty oraz życzyli długiej i spokojnej emerytury w zdrowiu i w spokoju.

• 6 stycznia ulicami Łochowa, przy prawie wiosennej pogodzie, przemaszerował Orszak Trzech Króli. Zob. materiał: „Królewski Orszak w Łochowie”.

• 7 stycznia o godz.20:00, zaraz po Mszy Św, w kościele parafialnym w Łochowie odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu Moja Rodzina. W programie znalazły się najpiękniejsze utwory związane z Bożym Narodzeniem w autorskich opracowaniach, od tradycyjnych wersji, poprzez folkowe brzmienia, aż po żywiołowe, jazzowe aranżacje.

• PKN Orlen szykuje się do zakazu handlu w niedzielę. W planach ma hurtowy handel mięsem i butami. Biedronka otworzy swoje stacje benzynowe i też będzie mogła handlować.

• W 1989r. administracja publiczna zatrudniała 160 tys. urzędników. Obecnie oficjalnie jest ich ok. 450 tys. a roczny koszt pensji urzędników wynosi ok. 26 mld zł. Półtora roku temu Mateusz Morawiecki przedstawiając wyniki audytu stwierdził, że roczny koszt utrzymania wszystkich urzędników w Polsce wynosi ok. 50 mld zł! Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce w szeroko rozumianej administracji publicznej pracuje prawie 1,1 mln osób. To o ponad 200 tys. więcej niż w roku 2004, kiedy Polska weszła do UE.

• W roku 2018 nadzór nad lasami prywatnymi w powiecie węgrowskim wykonuje Cezary Popielarczyk, tel. 730-111-937. Dyżury odbywać się będą co 2 tygodnie w każdej z gmin naszego powiatu. W Gminie Łochów będzie 24 takich dyżurów, zawsze w czwartki w godzinach 8-10:

Styczeń

Luty

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

11.01

9.02

9.03

5.04

10.05

14.06

25.01

22.02

22.03

19.04

17.05

28.06

Lipiec

Sierpień

Wrzesień

Październik

Listopad

Grudzień

12.07

9.08

6.09

4.10

15.11

13.12

26.07

23.08

20.09

18.10

29.11

20.12

• Z inicjatywy młodzieży zrzeszonej w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży w parafii w Łochowie, dzięki uprzejmości Właściciela Pałacu Władysława Grochowskiego, który zgodził się na bal sylwestrowy w Pałacu, dzięki Dyrektor Alekasndrze Latek-Mastalerz, koordynatorce całości wydarzenia, oraz Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  współorganizujących i współfinansujących bal bezalkoholowy dla młodzieży ponad dwustu młodych ludzi mogło uczestniczyć takim wydarzeniu.

Spotkanie rozpoczęła wspólna Eucharystia, w której młodzi ludzie dziękowali Bogu za łaski jakimi ich obdarzył, oraz otwierali się na to co im On przygotował w nadchodzącym nowym roku.

Następnie uczestnicy balu przejechali do Pałacu w których zostali powitani i zaproszeni do wspólnej zabawy. Co godzina uczestnicy mogli brać udział w konkursach w których nie tylko dobrze się bawili, ale także wygrywali cenne nagrody. Obecne były także tańce integracyjne i wspólnotowe zabawy. O północy nastąpił pokaz sztucznych, po którym dokonano wyboru króla i królowej balu, wspólne zdjęcie i dalszy ciąg zabawy. O godzinie czwartej rano młodzież wybawiona, zadowolona i trzeźwa wróciła do domu.

• Już 14 stycznia odbędzie się 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem celem zbiórki jest wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Cel jest szlachetny, dlatego zróbmy wszystko, by każdy dołożył do tego swoją cegiełkę. W Łochowie miejscem świętowania WOŚP będzie Miejski i Gminny Ośrodek Kultury. Przewidziano dzień pełen atrakcji - począwszy od pokazu iluzjonisty, poprzez jazdę konną, a na wystrzałowej dyskotece kończąc. Każdy znajdzie coś dla siebie! Gwiazdami wieczoru będą zespoły DOLLZ oraz RUNIKA. Finał zakończy zabawa, którą poprowadzi DJ Gofer. Wszystko by pomóc maluchom, dając im szansę na normalne życie.

• Podajemy terminy dyżurów konsultanta w biurze Obsługi Klienta SIME POLSKA, mieszczącego się przy ul. Długiej 15 (I piętro) w Łochowie: wtorki - w godzinach 9:00 - 14:00, środy - w godzinach 13:30 - 17:00, piątki - w godzinach 9:00 - 17:00.

• Z ostatniej chwili (niedziela 7 stycznia): W pierwszym meczu playoff wygrywamy z TKKF Jadberg Pionier Tychy 6:12 (4-1,0-8,2-3)

               R

 
Michal Krupa