Krajowe Mistrzostwa w Łochowie

Krajowi działacze sportowi nietypowej dyscypliny sportowej, jaką jest unihokej dostrzegli i docenili kilkuletnie ambitne starania łochowskiego Stowarzyszenia „Olimpia” w popularyzowaniu tej dyscypliny sportu. Łochowscy, młodzi unihokeiści zarówno w kategorii juniorów młodszych jak i starszych zaliczani są do krajowej czołówki.

I tak w dniach 12-14 kwietnia br. w hali sportowej przy ulicy Wyspiańskiego odbędą się Mistrzostwa Polski w unihokeju, kategoria juniorzy starsi.

Mistrzostwa trwać będą trzy dni i staną się idealną okazją nie tylko promowania zdrowego stylu życia, postawy w duchu fair play, ale również doskonałą okazją do promocji Gminy Łochów i Powiatu Węgrowskiego w kraju. Wszystkie spotkania (mecze) będą transmitowane w telewizji internetowej.

Unihokej to jedna z najmłodszych dyscyplin sportowych, bardzo popularna w wielu krajach, szczególnie skandynawskich. Idealnie nadaje się do wyrównania szans edukacyjnych młodzieży, wpływa na poprawę ogólnego rozwoju fizycznego, rozwija motorykę oraz zdyscyplinowanie. Kształtując również u zawodników umiejętność opanowania przeżyć i stanów emocjonalnych, rozwija inwencję zawodnika oraz możliwość improwizacji. Uczy również szlachetnej i nieustępliwej walki, podejmowania szybkich decyzji i poczucia odpowiedzialności.

Unihokej jest grą zespołową. Drużyna składa się z pięciu zawodników grających w polu oraz bramkarza, plus rezerwowi. Pole do gry to prostokąt 40 x 20 metrów otoczony przez bandy o wysokości 50 centymetrów, zaokrąglające się przy rogach boiska. Bramka ma wymiary 1,60 x 1,15 metrów i 65 cm głębokości. Zawodnicy używając kijów wykonanych z włókna węglowego. Piłka do gry jest plastikowa o średnicy 72 mm. Mecz trwa trzy tercje, każda z tercji trwa 20 minut.

Przedsięwzięcie „Olimpii” jest częścią strategii, która zakłada systematyczną i długoletnią pracę z łochowską młodzieżą w kierunku rozwijania ich talentu oraz kształtowanie aktywnych postaw młodzieży wobec rzeczywistości. Zostało ono zapoczątkowane w roku szkolnym 2007/2008, kiedy to obecni zawodnicy ULKS Olimpia uczestniczyli w ogólnopolskim projekcie „Unihoc - graj razem z nami” realizowanym przez Stowarzyszenie „Przyjazna szkoła” z Mysłowic. Jak widać podjęte wtedy w projekcie zadania są nie tylko kontynuowane ale i doceniane, a po 5 latach pracy zawodnicy ULKS Olimpia Łochów stają przed szansą zdobycia medalu w Mistrzostwach Polski.

R

Obejrzyj naszą relację wideo z tego wydarzenia

 
Michal Krupa