Królewski Orszak w Łochowie

6 stycznia 2018 roku Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 644 miast i miasteczek w Polsce i w kilkudziesięciu miejscowościach za granicą. Przeszedł też ulicami Łochowa. W porównaniu z Orszakiem z ubiegłego roku jest to ponad 120 miejscowości więcej.

Wzrost ilości Orszaków jest efektem oddolnej inicjatywy tysięcy wolontariuszy, poświęcających swój czas i siłę, aby rozwijać to piękne kulturalne i religijne wydarzenie. Dla łochowian, w porównaniu z ubiegłym rokiem, największą niespodziankę sprawiła aura,

bardziej temperatura powietrza, gdyż zarówno wtedy jak i podczas obecnego Orszaku było słonecznie lecz jakże inaczej - plus dziewięć stopni Celsjusza przy minus piętnastu rok temu.

Po Mszy świętej celebrowanej przez JE biskupa drohiczyńskiego ks. Tadeusza Pikusa ponad 1,6 tysiąca osób „asystowało” trzem królom, którzy siedli na koniach ułańskiej grupy rekonstrukcyjnej, gdzie szczególnie koniowi króla Kacpra spieszno było podążać za betlejemską gwiazdą. W łochowskim Orszaku uczestniczyło około 300 odpowiednio ubranej dziatwy szkolnej, wspierającej dzielnie orszaki trzech króli: Baltazara - kolor niebieski, Kacpra - czerwony i Melchiora - zielony. Dla wszystkich chętnych wolontariusze rozdali orszakowe emblematy i korony (przygotowanych było ponad 2 tysiące koron). Jak na królewski XXI wieczny orszak przystało, nieodzownym elementem są odgrywane scenki uliczne. Tu młodym aktorom trzech łochowskich szkół podstawowych, łochowskiego liceum oraz dorosłym aktorom z zespołu Łochowianie i Kapeli Łochowskiej przyszła w sukurs właśnie sprzyjająca aura, pomagając wydobyć kunszt aktorski, niezbędny przy tego rodzaju scenkach, które maja być krótkie i wymowne, tak jak wymownymi były kuszące sceny na dworze Heroda (ul. Kolejowa), w „Gospodzie” (ul. 1 Maja) oraz scena odwiecznej walki dobra ze złem (Aleja Pokoju). Pozostałe trzy scenki: pierwsza w kościele przy ołtarzu, druga na schodach przed kościołem i ostatnia, już po przejściu Orszaku: ponownie przed kościołem - to rola bohaterów Orszaku – Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara ubogacona w scence drugiej kuszeniem Adama i Ewy przez węża.

Pod koniec finału Orszaku, po złożeniu Jezusowi przez mędrców ze wschodu darów: złota, mirry i kadzidła, gdzie każdy z nich w przypowieści symbolizuje atrybuty Jezusa: złoto - Jezusa jako króla, mirra - jako zwykłego człowieka, kadzidło - jako Boga, zatem złoto symbolizuje władzę, kadzidło - bóstwo, godność kapłańską,a mirra- naturę człowieka, wypełnienie proroctw i zapowiedź śmierci Zbawiciela - odbył się konkurs dla rodzin, które przebrały się za świętą rodzinę. Było ich sześć, nie licząc Świętej Rodziny, gdzie Mały Jezusek - Michał, jest już o rok starszy i trzyma się dzielnie. By było najbardziej obiektywnie, rola wytypowania trzech najlepiej przebranych rodzin przypadła dyrektorowi łochowskiego domu kultury - Arturowi Lisowi. Nagrody wręczyli ich fundatorzy: Starosta Węgrowski, Krzysztof Fedorczyk, Burmistrza Łochowa, Robert Gołaszewski i ksiądz biskup.

Finał Orszaku to wspólne uczestników orszaku, można by powiedzieć, rodzinne zdjęcie, z nadzieją, że za rok orszak królewski stanie, zawita do Łochowa, ponownie.

               R

 
Michal Krupa