Wieści gminne

 W związku z planowaną budową obwodnicy Łochowa, która będzie przebiegać nowym śladem DK 62, władze Gminy Łochów zwróciły się z prośbą o składanie uwag do przedstawionych przez Biuro Projektowe TRAKT wariantów przebiegu obwodnicy. Wszystkie warianty przebiegu obwodnicy do pobrania na: www.trakt.pl/obwodnica-lochowa/ Formularze uwag do projektu udostępniono na stronie internetowej www.gminalochow.pl w zakładce: news/konsultacje lub można było je odebrać w Biurze Obsługi Mieszkańca (na parterze) w Urzędzie Miejskim w Łochowie. Termin zgłaszania uwag wyznaczono na 28 lutego 2018

r.GDDKiA po analizie uwag planuje zorganizować spotkanie z mieszkańcami w celu przedstawienia nowych wersji wariantów przebiegu obwodnicy Łochowa. W kolejnej turze konsultacji inwestor przewiduje również składanie uwag przez mieszkańców. (Zob. materiał: Obwodnica niezgody oraz Nie do zaakceptowania- petycja mieszkańców Gniazdowa-Kalisk).

 Temat lokalizacji obwodnicy Łochowa oraz tunelu/wiaduktu na przejeździe kolejowym w ul. Wyszkowskiej ma miejsce również w regionalnych mediach - TVP 3 Regionalna: Kurierze Mazowieckim dnia 15 lutego, godz. 18.43 (około dwuminutowa wstawka o rozpoczętych konsultacjach i pierwszych protestach) oraz programie Twoje sprawy dnia 20 lutego, godz. 17.46 (około 12 minut, z których pierwsze 5 to wypowiedzi z niedzielnego przedpołudnia przy przejeździe kolejowym z 18 lutego, m.in. p.p. Pliżgi, Chodzeńskiego, Suchenka i Burmistrza Łochowa lecz z innego ujęcia - przy dworcu kolejowym - który ponoć nie był zaproszony/powiadomiony przez organizatorów spotkania z TVP (zgromadziło się ponad 40 osób), a także merytoryczna rozmowa w studio Regionalnej z rzecznikiem PKP PLK Mirosławem Siemieńcem, z której wynika, iż co do tunelu mieszkańcy Łochowa raczej nie powinni mieć złudzeń.

 Tego samego dnia, co wizyta TVP lecz o godz. 16.00 w remizie OSP Łochów (Węgrowska) luźno sformułowany komitet protestacyjny, co do wadliwej ich zdaniem koncepcji przebiegu obwodnicy na odcinku od DK50 do Starego Łochowa, zorganizował spotkanie, na które przybyli Burmistrz Łochowa - Robert Gołaszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej - Andrzej Suchenek, radna tego okręgu wyborczego - Zofia Jarząbek. W dosyć burzliwym spotkaniu uczestniczyło co najmniej 160 osób. (zob. materiał: Obwodnica niezgody).

 Jakież było wielkie zdziwienie mieszkańców m.in. Barchowa, Baczek, którzy w połowie lutego zamiast pustego miejsca po wystawionych workach z popiołem, jednak zastali je z dołączoną przez pracowników kartką, iż popiół należy zagospodarowywać we własnym zakresie. Do Gminy posypały się słowa oburzenia, której władze uruchomiły z firmą gorącą linię, w wyniku czego Burmistrz Łochowa poinformował 16 lutego na stronie internetowej Gminy Łochów, iż w związku ze zmianą polityki firmy Eko-Team sp. z o.o., która odbiera odpady z terenu gminy Łochów, popiół nie będzie odbierany oddzielnie w workach szarych. Na wymianę za worki szare w okresie od 19 lutego do 2 marca pracownicy firmy będą wydawali worki CZARNE - na odpady zmieszane, do których należy wrzucać popiół. Od 5 marca popiół należy wystawiać w workach czarnych. Jednocześnie przeproszono za niedogodności i powstałe zamieszanie, będące wynikiem wycofania się firmy z wcześniejszych ustaleń.

 9 lutego w sali konferencyjnej Dworca Kolejowego w Łochowie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące budowy obwodnicy Łochowa w ciągu drogi krajowej nr 62, na które przybyło prawie 200 osób, a miejsc siedzących około stu. Tak dużego zainteresowania tematem nie spodziewano się. Inwestycja ta jest na etapie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym. Przebieg obwodnicy (kilka wariantów) budzi emocje i pierwsze protesty. (Zob. materiał: Obwodnica niezgody oraz Trudne początki konsultacji).

 W poprzednim numerze G.Ł. informowaliśmy o konkursie na logo „Zakochaj się w Łochowie”. Na konkurs wpłynęło 10 prac i został on rozstrzygnięty przez 7 jurorów stosunkiem głosów 4:3 na korzyść p. Sebastiana Gałązki. Gratulujemy. Poniżej zwycięskie logo:

 8 lutego od godziny 9.00 w ZSP w Łochowie odbyła się akcja krwiodawstwa „Zrób przelew życia … oddaj honorowo krew”. Do poboru krwi zgłosiło się prawie 50 młodych ludzi, krew oddało 29 osób, w wyniku czego zebrano 13 litrów. Młodzi dali przykład, jak nieść pomoc innym.

 8 lutego w Siedlcach podpisano umowę o udzielenie dotacji 3,6 mln zł (60% zadania) z budżetu Województwa Mazowieckiego (samorząd) na przebudowę drogi powiatowej Pogorzelec-Barchów na odcinku 5,6 km, w tym 3,2 km nawierzchni z masy bitumicznej i 2,4 km z kostki brukowej. Jezdnia zostanie poszerzona do 5,5 m. Pozostałe środki, po połowie mają wyłożyć Gmina Łochów i Powiat Węgrowski. Roboty były zaplanowane na okres maj-październik 2018 r. Jednak w tzw. międzyczasie wyszło na to, że zadanie to zostanie rozłożone na dwa lata, stąd zarówno jeden, jak i drugi samorząd (powiatowy i gminny) podczas sesji 28 lutego ma wprowadzić zmiany w budżecie (odciążając nieco rok bieżący).

 Wróciły do Łochowa autobusy PKP, gdyż w związku z modernizacją linii kolejowej na odcinku Sadowne - Czyżew, pociągi puszczane są jednym torem. Przypomnijmy zatem, iż 19 maja 2017 r. PKP PLK podpisało z firmami PW Banimex i Budrex-Kobi umowę na budowę 5 bezkolizyjnych skrzyżowań(w tym dwa łochowskie), a 13 czerwca 2017 r. z Przedsiębiorstwem Usług Technicznych Intercor umowę na modernizację odcinka Sadowne - Czyżew. O wiele wcześniej, bo 12 października 2014 r. aby przyśpieszyć prowadzone na linii Tłuszcz - Łochów – Sadowne prace modernizacyjne, całkowicie zawieszono ruch kolejowy na tym odcinku. Pociągi zostały zastąpione przez autobusy zastępcze. 13 grudnia 2015 r. na linię powróciły pociągi. Wszystko to było nie tak dawno lecz już zapomnieliśmy, gdyż do dobrego (owoce modernizacji) łatwo jest się przyzwyczaić.

 Ciąg dalszy zmian personalnych w LGD „Bądźmy Razem”. Jak informowaliśmy w poprzednim wydaniu G.Ł. od 15 stycznia nowym Dyrektorem Biura Stowarzyszenia - Lokalna Grupa Działania „Bądźmy Razem” z siedzibą w Węgrowie została Małgorzata Szeja, zastępując Ryszarda Gajewskiego. Niespełna trzy tygodnie później, bo 7 lutego, Walne Zebranie Stowarzyszenia pozbawiło go również funkcji prezesa, którą pełnił od 10 lat. Stosunkiem głosów 40 do 23 powierzono ją nowo wybranej dyrektorce Biura LGD.

  23 lutego obchodzono Dzień Walki z Depresją, m.in. poprzez 6. edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.", podczas której obalano stereotypy związane z pracą psychiatrów i psychologów. To pierwsza kampania w Polsce, w której ambasadorami są właśnie psychiatrzy i psycholodzy. Ich wizerunki pojawiły się od 15 lutego na billboardach w stolicach wszystkich województw. Zaledwie 90 psychiatrów na milion mieszkańców - ten wynik plasuje Polskę na niechlubnym, przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej. 

 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadający na 1 marca, obchodziliśmy w naszej Gminie symbolicznie: o godz. 17.15 miało miejsce otwarcie obchodów w Parku Dębinka, gdzie pod pomnikiem por. Hieronima Piotrowskiego „Jura” zostały złożone kwiaty, o godz. 18.00 w kościele parafialnym w Jerzyskach odprawiono Mszę św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, a o 19.00 złożono kwiaty na symbolicznej mogile por. „Jura”, znajdującej się na terenie posesji Małej Szkoły Podstawowej w Brzuzie. Symbolicznej, gdyż nie znane jest miejsce jego pochówku, w ogóle nie wiadomo, czy był gdziekolwiek pochowany.

 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym 2018 (VI już edycja) odbędzie się 4 marca (w niedzielę) na dwóch dystansach: krótszym 1000 m (ul. Sikorskiego, ul. Leśna, Al. Pokoju, ul. Armii Krajowej) oraz dłuższym 1963 m (ul. Sikorskiego, ul. Wspólna, ul. 10-lecia Łochowa, ul. Leśna, Al. Pokoju, ul. Armii Krajowej), upamiętniającym zdradziecką śmierć sierż. Józefa Frantczaka „Lalek”, ostatniego „wyklętego”, zabitego 1 marca 1963 roku. Obydwa biegi ruszają z tego samego miejsca - spod pomnika Ignacego Jana Paderewskiego. Meta dla obydwu biegów również wspólna - przy pomniku Hieronima Piotrowskiego „Jura”. Uczestnicy krótszego odcinka (dzieci do 12 lat) rozpoczynają bieg o godz. 11.30, a dłuższego (młodzież i dorośli) o godz. 12.00. Po biegu, godz. 13.30 koncert patriotyczny Kuby Michalskiego, na który złożą się pieśni poświęcone Żołnierzom Wyklętym, piosenki Jacka Kaczmarskiego, ballady poświęcone Niezłomnym, kompozycje do wierszy polskich poetów, w tym do „Wilki” Zbigniewa Herberta.

 Dnia 16 lutego na DK62 w Gwizdałach doszło do wypadku, w którym ciągnik rolniczy z przyczepą do przewozu drewna zderzając się z samochodem ciężarowym z przyczepą (hakowiec) przewożącym złom w kontenerach, znalazł się w przydrożnym rowie, a z uszkodzonym przodem samochód ciężarowy pozostał na jezdni. Kierowca ciągnika, uskarżający się na ból kręgosłupa, został przewieziony do szpitala w Wyszkowie. W akcji usprawniającej przywrócenie ruchu uczestniczyły trzy strażackie zastępy: JOT OSP Budziska, ZRM Łochów i OSP Gwizdały. Na miejsce zdarzenia przybył także patrol policji oraz technicy Wydziału Ruchu Drogowego z Węgrowa. Do czasu zakończenia czynności dochodzeniowych zastępy OSP zabezpieczały i pomagały policji, m.in. doświetlały po zmroku miejsce zdarzenia, zebrały sorbentem rozlane płyny eksploatacyjne. Przez około 5 godzin ruch drogowy w tym miejscu odbywał się wahadłowo.

 Piłkarze ŁKS-u Łochów są już w połowie przygotowań do rundy wiosennej warszawskiej A-klasy. W ramach trzeciego sparingu, zagrali oni 25 lutego z drugą drużyną Wieliszewa (miejscowości mniejszej od naszej), wygrywając wynikiem 13:4.Wcześniejsze sparingi do udanych nie należały: z drugą drużyną Milanówka przegraliśmy 18 lutego wynikiem 1:2, a w sparingu pierwszym pokonaliśmy Tygrysa Huta Mińska wynikiem 3:2. Kolejne dwa marcowe sparingi zostaną rozegrane z Tajfunem Jartypory i Jabłonianką Jabłonna Lacka. Przypominamy, że rundę jesienną A Klasy zakończyliśmy na 5. miejscu.

 Po raz 16. ogłoszono konkurs dla rolników „Bezpieczne gospodarstwo rolne”, organizowany przez KRUS, gdzie w kategorii: gospodarstwo indywidualne nagrodą główną jest ciągnik. Zgłoszenia do 31 marca br. Szczegóły na: www.krus.gov.pl/pewencja.

 31 stycznia (wywieszono 6 lutego) Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska O/Warszawa zawiadomił Strony (PKP PLK, Gminę Łochów), że wystąpił do Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Węgrowie oraz do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie o wydanie opinii ws. obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na wykonaniu dwupoziomowego skrzyżowania w Łochowie w km 57+915 linii kolejowej nr 6 (przejazd wyszkowski).

 8 lutego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska O/Warszawa wydał dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć dotyczących budowy dwupoziomowych skrzyżowań w ciągu linii kolejowej nr 6 (przejazdu pod wsią Jasiorówka-km ok. 60+332 oraz przejazdu przy stacji kolejowej Topór - km 68+719).

  10 lutego, w ostatkową sobotę, w auli SP nr 3 w Łochowie odbył się Bal Charytatywny (to już 14. raz), organizowany przez Caritas O/Łochów, podczas którego przeprowadzono aukcję. Z biletów i aukcji zebrano 22.488 zł. (Zob. materiał: … i po balu).

 Na środę 28. lutego zwołano zwyczajną Sesję Rady Miejskiej w Łochowie. (Zob. materiał: Ostatni dzień lutego).

 23 lutego (w piątek) firma Sime Polska dokonała otwarcia/uruchomienia pierwszej nitki gazociągowej dla Łochowa. (Zob. materiał: Znicz zapalono).

• 15 lutego, po raz 17. młodzi adepci pisanego słowa spotkali się w sali konferencyjnej przy ul. Wyspiańskiego 20 w Łochowie, by uczestniczyć w finale konkursu „Pióro szuka talentu”. (Zob. materiał: Obiecujące talenty).

 „Porwanie księżniczki” to przedstawienie dla dzieci zagrane przez największy w Polsce objazdowy Teatr Lalek „Pinokio” w łochowskim Domu Kultury w niedzielę 25 lutego br.

 Dane wrażliwe, do których m.in. należy PESEL osoby prywatnej lub właściciela firmy, to cenna informacja dla potencjalnych złodziei tożsamości. Dane te w rękach przestępców mogą zostać użyte, m.in. do wyłudzenia kredytu czy pożyczek zarówno na osobę fizyczną, jak i na firmę.

 Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii odbędą się w dniach 11-14 marca - od niedzieli do środy.

 Po raz piąty wyruszy 23 marca Drohiczyńska Nocna Droga Krzyżowa z Łochowa do Loretto. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 21.00. Tegoroczna trasa liczy 20 km i wiedzie przez Barchów, Kaliska, Pogorzelec, Puste Łąki.

• Zamiast przedwiośnia mamy od 10. dni (redagowane 28 luty) kilkustopniowe mrozy z nocnymi spadkami do ok. -10oC, w nocy z 24/25 luty do -16oC, a nad ranem 27 luty -17oC.

   R

 
Michal Krupa