Policyjne info

Zatrzymania nietrzeźwych kierowców

28 października policjanci węgrowskiej drogówki zatrzymali 30-letniego kierującego volkswagenem, który miał  ponad  1,5  promila oraz kierował bez uprawnień. Policjanci udaremnili dalsza jazdę nietrzeźwemu kierującemu. Tego samego dnia doszło do zatrzymania kolejnego nietrzeźwego 48-letnie nietrzeźwego kierującego polo, który po sprawdzeniu stanu trzeźwości przez policjantów miał ponad 2,5 promila. Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i po raz kolejny apelujemy, aby nie wsiadać po spożyciu alkoholu do  pojazdu.

 

Zdarzenia drogowe

Do zderzenia samochodu osobowego i ciężarówki doszło 22 października w Łochowie. Ze wstępnych ustaleń policjantów  wynika, że 48-letnia kierująca Renault na skrzyżowaniu prawdopodobnie nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdowi ciężarowemu . W wyniku zderzenia kierująca Renault z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w Gajówce Zachodniej, gm. Stoczek 23 października. Policjanci wstępnie ustalili, że 52-letnia kierująca motorowerem Junak skręcając została uderzona przez wyprzedzający ją Volkswagen, którym kierowała 22-letnia mieszkanka pow. węgrowskiego. Kierująca motorowerem z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

23 października w Jasiorówce gm. Łochów doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Policjanci wstępnie ustalili, że kierujący 27-letni kierujący ciągnikiem siodłowym z naczepą podczas manewru skrętu zaczepił tylną częścią naczepy o wymijający się z nim pojazd przewożący koparkę, którym kierował 33-letni mężczyzna. W wyniku uderzenia pojazd przewożący koparkę przewrócił się do przydrożnego rowu. Jeden z kierowców został przewieziony do szpitala.

Policja apeluje  do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i ostrożność na drodze. Szczególnie o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem.

„Trzeźwość w przewozie osób”

22 października w powiecie węgrowskim prowadzone były policyjne działania „Trzeźwość w przewozie osób”. Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierujących autobusami, „busami” a także pojazdami nauki jazdy, taksówkami czy też innymi pojazdami realizującymi transport osób. Policjanci  sprawdzali także kierowców pod kątem posiadania przez nich wszelkich wymaganych dokumentów, w tym uprawniających do prowadzenia tego typu działalności. Podczas  działań funkcjonariusze sprawdzili 32 kierowców autobusów, busów i nie ujawnili nieprawidłowości.

„Kaskadowy pomiar prędkości”

Celem działań „Kaskadowy pomiar prędkości” jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach krajowych, stanowiących główne ciągi komunikacyjne. Prowadziło je w piątek (26 października)8 policjantów węgrowskiej drogówki, kontrolując 49 pojazdów. Ujawniono 16 wykroczeń dotyczące przekroczenia prędkości. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących Policja apeluje o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym dopuszczalnych limitów prędkości.

(NIE) Bezpieczeństwo w Internecie

Mając na uwadze ograniczenie zagrożeń płynących z Internetu wobec osób małoletnich, a także demoralizacji w tym zakresie osób nieletnich, Policja zwraca się z prośbą o rozważne korzystanie z Internetu. Należy pamiętać o tym, że to nie tylko źródło informacji czy sposób na załatwienie ważnych dla nas spraw. Niestety Internet niesie za sobą wiele pułapek, a nasza niewiedza dotycząca metod, jakimi posługują się Internetowi przestępcy, może narazić na niebezpieczeństwo nas lub naszych najbliższych.

Policja przypomina, że każdy użytkownik Internetu, przed rozpoczęciem korzystania z jego pozytywnych możliwości, powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa w sieci. W trosce o swoje dane należy pamiętać o istniejących zagrożeniach, które często wiążą się z pobieraniem oprogramowania z niepewnych serwerów czy odpowiadaniem na podejrzaną pocztę elektroniczną. Coraz częściej ofiarami internetowych przestępców możemy stać się na portalach społecznościowych, otwierając wiadomości od nieznanych użytkowników. A także od tych znanych nam jak to się dzieje czasami na Facebooku, gdzie z konta znajomego bez jego wiedzy wysyłane są wiadomości z niebezpiecznymi linkami.

Jesień na drodze

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu - niestety wielu kierowców o tym zapomina.

Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu - niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu nawet na ich przetarcie.

Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe - zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy - prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno-zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji - często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

             Za: KPP Węgrów

 
Michal Krupa