Przedszkolni aktorzy

Już od najmłodszych lat przedszkolaki z Kolejowej próbują aktorskiego kunsztu i tak we wtorek 30 października 2013 r. dla całej społeczności przedszkolnej odbyła się premiera spektaklu pt. ,,Rzepka” stanowiącego adaptację wiersza Juliana Tuwima. Obsadę aktorską stanowili Rodzice dzieci trzyletnich z grupy II - „Motylki”, funkcja narratora przypadła pani dyrektor Hannie Wójcik, natomiast reżyserią i scenografią przedstawienia zajęły się nauczycielki: Elżbieta Fabisiak, Emilia Urbankowska i Jolanta Abramczyk. Tego dnia przedszkolna sala gimnastyczna zamieniła się w

teatr. Szanowną widownię przywitała Pani Dyrektor zaproszając do podróży z Autorem wielu wierszy pisanych dla dzieci. Utwory Juliana Tuwima są znakomitą inspiracją do teatralnej zabawy z widzem oraz gry w znaki i znaczenia, w której niniejsza literatura, aktor, scena i widz nie poddają się jednoznacznej interpretacji.

        Spektakl „Rzepka” wypełniony był niebagatelną treścią, właściwie dobraną muzyką oraz wyśmienitym humorem i zabawą. Na sukces tego przedsięwzięcia wpłynęła świetna gra aktorska, pomysłowo wykonane kostiumy i dekoracje oraz elementy gry interaktywnej pozwalające widzom, szczególnie tym najmłodszym tworzenia teatralnej atmosfery i wyzwalania pokładów pozytywnych emocji. Przedstawienie spotkało się z dużym uznaniem, a najbardziej oklaskiwanym momentem było komiczne wyciągnięcie rzepki i przewrócenie się wszystkich aktorów  na siebie i na „trawkę”.

        Po spektaklu przyszedł czas na quiz dla przedszkolaków sprawdzający ich uwagę i zaangażowanie jako widzów. Na każde pytanie zgłaszał się dziecięcy las rąk,  a odpowiedzi były tylko poprawne. Jak się okazało, „Rzepka” rozbudziła wszystkie zmysły, także smaku. Apetyt na „jędrną i krzepką rzepkę” przejawiali wszyscy zebrani w przedszkolnym teatrze. Panie reżyserki przewidziały owe zachcianki i poczęstowały warzywnymi przysmakami przesympatyczną widownię i oczywiście, artystów.

         Patrząc na małych widzów, którzy z zaciekawieniem i z podziwem przyglądali się artystom myślałam o tym, jak ważny w życiu dziecka jest świat bajki. To świat, w którym wszystko  może się zdarzyć i jest niezwykłe. Bawiąc się w teatr dzieci rozwijają swoją fantazję, kształtują postawy, rozszerzają wiedzę, ale przede wszystkim zdają sobie sprawę, że przedstawienie tworzy wiele osób. Każdy jest ważny niezależnie od tego czy gra rolę główną, czy też epizodyczną. Teatr, bowiem wprowadza nas w krainę wyobraźni, w której nuda i szarość zamienia się w fantastyczną przygodę. W wymiarze teatralnej rzeczywistości  wszystko może być inne niż dotąd.

        Spektakl dostarczył wiele radości, pięknych przeżyć i wzruszeń. Ten występ z pewnością pozostanie długo w pamięci dzieci, artystów i tych wszystkich, którzy przybyli na przedstawienie. Tym razem role się odwróciły i to przedszkolaki miały możliwość napawać się dumą i podziwiać swoich rodziców. W imieniu społeczności przedszkolnej pragnę jeszcze raz podziękować wszystkim za ogromne zaangażowanie, za czas poświęcony na przygotowania, za oprawę techniczną, za pomoc w dekoracji i wspaniałą budującą atmosferę, która towarzyszyła naszej współpracy i była podstawą naszego małego, ale jakże istotnego sukcesu.

 

        Elżbieta Fabisiak

 
Michal Krupa