Kolory Życia

Za nami uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Jedne z piękniejszych, bardziej refleksyjnych, dni w roku kalendarzowym. Jesienny, otulony zadumą, czas. Odwiedzając groby krewnych, przyjaciół, bliższych i dalszych  znajomych, przywołujemy wspomnienia  spędzonych z nimi chwil.

 

W listopadowe dni nie sposób nie myśleć o przemijaniu. O śmierci, ale też o życiu. O tym, jak wielką jest tajemnicą i cudownym darem, o czym nierzadko zapominamy. Bo, ileż to razy w czasie ziemskiej wędrówki mamy wszystkiego dość... Ileż razy mówimy: „dłużej nie wytrzymam”, „inni mają lepiej”, „tamten to ma życie”. Bezrefleksyjnie wypowiadamy słowa, których z całą pewnością wypowiadać nie powinniśmy. Których wypowiadać po prostu nie wolno! Bo życie należy kochać.

Smakować. Celebrować. Póki jest. Póki trwa.

                Wiele znałam osób, które przeszły na tamtą stronę, a które tu, na ziemi, żyły z całych sił. „Starałem się wycisnąć życie jak cytrynę. Gdybym miał możliwość przeżyć je drugi raz, przeżyłbym je dokładnie tak samo” - powiedział mi, na krótko przed śmiercią, znajomy. 25-letni chłopak, którego cztery miesiące temu odwiedziłam w jednym z warszawskich szpitali.

Mocno wycieńczony chorobą, nie miał siły praktycznie na nic. Mimo to, każdego, kto wchodził do sali, w której leżał, witał uśmiechem. Spokojnym, ciepłym uśmiechem, który był serdecznym „dzień dobry”, modlitwą i słońcem...

                Wszyscy kiedyś z tego świata odejdziemy. Przeminiemy. Dlatego, ostatecznie liczy się nie długość życia, a to, w jaki sposób przez nie idziemy.

                Życie nie ma koloru czarno-białej szachownicy. Pamiętajmy o tym, ilekroć smutek usiłuje przesłonić nam radość, a niepowodzenia wydają się nie do pokonania.

„Życie to bal jest nad bale”, jak śpiewa Maryla Rodowicz. Życie ma kolor tęczy. Każdego dnia, specjalnie dla nas, mieni się tysiącem barw. Spróbujmy te barwy zauważać. A wtedy nie tylko siebie, ale też innych, widzieć będziemy w lepszym, jaśniejszym świetle.

 

Katarzyna Szkarpetowska

 
Michal Krupa