2013

Kto ratuje jedno życie...

       Na zaproszenie p. Małgorzaty Szei do łochowskiego liceum przybył wyjątkowy gość, który na co dzień pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej. W spotkaniu z prof. Dariuszem Gałaszewskim uczestniczyła młodzież z II i III klas oraz beneficjenci projektu ,,KALEJDOSKOP” Programu Kulthurra!

Czytaj więcej...

Razem twórzmy naszą Strategię

       Dnia 7 grudnia 2012 roku odbyło się pierwsze spotkanie z mieszkańcami gminy zainteresowanymi aktualizacją ,,Strategii rozwoju gminy Łochów”. Dwóch trenerów przedstawiło plan przebiegu kolejnych spotkań na których będziemy współtworzyć ,,Strategię rozwoju gminy Łochów’’.

Czytaj więcej...

Sportowa trójka

      Jeszcze przed świątecznymi feriami rozegraliśmy kilka zawodów w ramach Szkolnego Związku Sportowego. Po wywalczeniu pierwszych miejsc w mini piłce ręcznej chłopców i dziewczyn w gminie udaliśmy się na finały powiatowe do Węgrowa.  Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli chłopcy, którzy uplasowali się na IV pozycji w turnieju. Po dwóch dniach do rywalizacji wyruszyły dziewczyny,  bardzo dobry występ ukoronowały zdobyciem III miejsca.

Czytaj więcej...

Filmowe warsztaty

       Tym razem beneficjenci „Pełnego spektrum” wzięli udział w warsztatach filmowych, jakie odbyły się 23 listopada ub. r. Projekt jest dofinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, która wspiera działalność młodzieży. Zajęcia poprowadziła Weronika Bilska, absolwentka Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Reminiscencji - cz. II

- Chłop tak na wsi nie żył, jak żył dwór.

       Pan Kazimierz Bala, 95 lat, bodaj najstarszy mężczyzna w promieniu kilku kilometrów wokół Zawiszyna postanowił podzielić się z nami swoją wiedzą i wspomnieniami. Część pierwsza „Reminiscencji” ukazała się w poprzednim numerze GŁ. Rozmowę przeprowadzili: Krzysztof Chorzewski (K.Ch.), Jakub Mróz (J.M.), Adam Gąsior (A.G.).

Czytaj więcej...

Bez czego niektórzy nie potrafią żyć?

       Wielu z nas narzeka. Na wszystko. Na zdrowie. Na niepogodę (na pogodę zresztą też). Na to, że tamten ma, a ja nie mam.

       Rządzący narzekają na kryzys gospodarczy, na dziurę budżetową, a społeczeństwo na dziury na drogach. Stojący w kolejce do kasy w centrum handlowym narzekają, że panie ekspedientki „wolno obsługują”, a panie ekspedientki (choć rzadziej to się zdarza) na zniecierpliwienie klientów. Dzieci narzekają na rodziców, rodzice na dzieci. Urzędnicy na petentów, petenci na urzędników. Księża na wiernych, wierni na księży itd., itd.

Czytaj więcej...

Akcje łochowskiego CARITAS

       „Tak, pomagam” oraz  „Świąteczna paczka” to dwie grudniowe akcje łochowskiego CARITAS, to około 500 kg artykułów spożywczych, które trafiły do rodzin potrzebujących wsparcia. Mamy nadzieję, że dzięki temu, Święta Bożego Narodzenia były dla nich, choć trochę radośniejsze.

Czytaj więcej...

Jerzyska 44

       Gościem grudniowego spotkania Klubu Gazety Polskiej był Mirosław Widlicki – członek prezydium Zarządu Okręgu Armii Krajowej Warszawa Wschód. Od 1982 roku, kiedy to odsłonięto pomnik poległych żołnierzy Armii Krajowej w Jerzyskach, dokumentalista działań Obwodu AK „Rajski Ptak”. Jest on praktycznie co roku uczestnikiem uroczystości patriotycznych organizowanych w tym miejscu.

Czytaj więcej...

Komentarz Górniaczyka

       Od 1775 roku władza w Polsce pobierała podymne. A cóż to takiego? To nic innego tylko podatek płacony w tamtych czasach od kominów wystających z dachu. Specjalnie użyłem określenia ,,wystających”,  wrócę do niego pod koniec artykułu. Podymne zastąpione zostało  na wsiach podatkiem gruntowym (a było to w latach 1866-68 ), w miastach, dopiero w 1902 r., zastąpił je podatek od nieruchomości.

Czytaj więcej...

Płeć

       Do dzisiejszego tematu skłonił mnie cytat zamieszczony w listopadowym numerze  GŁ, słowa Oskara Wilde :  Między mężczyzną a kobietą przyjaźń nie jest możliwa. Namiętność, wrogość, uwielbienie, miłość – tak, lecz nie przyjaźń. Czy istnieje przyjaźń damsko-męska? To pytanie nie doczeka się chyba jednoznacznej odpowiedzi, podobnie jak to czy pierwsze było jajko czy kura.

Czytaj więcej...

Bezpieczny senior

       W ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Senior” węgrowska Policja zorganizowała wykłady dla seniorów. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli Sanepidu i PSP. Ponad 70 seniorów usłyszało od przedstawiciela Policji o zasadach działania sprawców, zabezpieczaniu swojego mienia oraz jak uchronić się przed przestępstwami. Obejrzeli film „Nie daj się złowić na wnuczka”. Od przedstawicieli Sanepidu starsze osoby usłyszały o profilaktyce w szczepieniach, zdrowym żywieniu oraz skutkach zdrowotnych palenia papierosów. Węgrowscy strażacy mówili o bezpieczeństwie pożarowym w mieszkaniach, o zatruciu czadem oraz udzielili porad uniknięcia takiego zaczadzenia. Seniorom wręczono odblaski i naklejki „Chroń życie, załóż odblask” oraz ulotki „Bezpieczny senior”.

Smok Mądragon w Gwizdałach

       Dnia 13 grudnia ub.r. policjanci z węgrowskiej Policji uczestniczyli w zajęciach w Szkole Podstawowej w Gwizdałach. W ramach projektu profilaktycznego „Smok Mądragon daje radę” dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa. Policjanci rozmawiali z dziećmi na temat prawidłowych, bezpiecznych zachowań w domu, w szkole, na drodze i podczas zabawy.  A wszystko po to by zwiększyć świadomość najmłodszych oraz zmniejszyć liczbę wypadków i urazów wśród dzieci.

Zagrają po raz XXI

Logo WOŚP
       Orkiestra Jurka Owsiaka zagra po raz XXI! Tegoroczne wydarze
nie będzie się różnić  od poprzednich edycji. Fundacja zaczyna nowy etap w swojej działalności! Tym razem, postanowiła przeznaczyć pół puszki dla dzieci, pół dla seniorów. Hasło najbliższej akcji brzmi: „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów”.

Czytaj więcej...

Decyzje i Informacje burmistrza Łochowa - styczeń

       W tym miesiącu informujemy Państwa o następujących sprawach:

Czytaj więcej...

Fałszywe banknoty w Łochowie

       W sobotę (15.12) zatrzymano w jednym ze sklepów w Łochowie 38. letniego mężczyznę (mieszkańca pow. ostrowskiego), który chciał zapłacić za artykuły spożywcze fałszywym banknotem. Pracownik sklepu uznał, że banknot który chciał ów mężczyzna wręczyć jest fałszywy, po czym powiadomiono Policję. Postawiono jemu zarzut oszustwa oraz wprowadzenia w obieg fałszywego banknotu, za co grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10.

I Ty możesz uratować komuś życie

      Zima to okres, w którym bezdomni oraz osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu szczególnie narażeni są na zamarznięcia. Policjanci właśnie w tym okresie podejmują wzmożone działania prewencyjne mające na celu ochronę takich osób przed zgubnymi skutkami niskich temperatur.

Czytaj więcej...

W 150. rocznicę pewnego powstania

       150 lat temu, w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku wybucha powstanie styczniowe. Stało się to na podstawie manifestu Komitetu Centralnego, który stał się Tymczasowym Rządem Narodowym. Manifest wypowiadał wojnę Rosji, wzywał wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej do walki, ogłaszał wszystkich jej mieszkańców równymi, przyznawał własność ziemi i obiecywał uczestnikom powstania wynagrodzenie w postaci nadania na własność ziem z dóbr narodowych. Kraj podzielono na województwa i powiaty z naczelnikami oraz komisarzami wojskowymi na czele. Istniały też okręgi wojskowe z komendantami.

Czytaj więcej...

Podatek od nieruchomości 2013

      Pod koniec każdego roku kalendarzowego radni określają na kolejny rok stawki podatku od nieruchomości. Rada Miejska w Łochowie za pierwszym podejściem 28 listopada ub. r., a następnie za drugim - dnia 13 grudnia ub. r. - ustaliła na 2013 rok nowe stawki tego podatku oraz dokonała stosownych zwolnień od jego poboru.

Czytaj więcej...

Budżet AD 2013

       Przyjęty przez Radę Powiatu dnia 28 grudnia 2012 r. budżet Gminy Łochów na rok 2013 zakłada uzyskanie dochodów w wysokości 64.384.867 zł, w tym majątkowych 17.459.757 zł oraz wydatków w wysokości 69.397.699 zł, w tym majątkowych 23.777.836 zł.

Czytaj więcej...

Podwójne zwycięstwo


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy-wstęp

 

 

       Data 13 stycznia br. okazała się szczęśliwa dla Łochowa. To nie tylko ze względu na zebraną sumę pieniędzy, która jest dwukrotnie większa niż w roku ubiegłym, ale także dlatego, iż przyciągnęła niewiarygodne tłumy.

 

 

Czytaj więcej...

Zatrzymany pijany kierowca "gimbusa"

       We wtorek (8.01) oficer dyżurny Komisariatu Policji w Łochowie otrzymał informację o "gimbusie", który w miejscowości Drgicz wjechał do przydrożnego rowu. Przybyli na miejsce policjanci wewnątrz autobusu nie znaleźli żadnych osób. Jechał dopiero po młodzież. Nie było też kierowcy. Szybko ustalili, że kierował nim 48-letni mieszkaniec gm. Stoczek. Chwilę później z mężczyzną wykonywano już policyjne czynności. Jak ustalono, w momencie badania miał on ponad trzy promile alkoholu we krwi. Kierowca został zatrzymany i umieszczony w policyjnym areszcie. Za popełnione przestępstwo grozi mu do dwóch lat pozbawienia wolności.

Wypadek w Borzychach

       Dnia 23. stycznia ok. godz. 8.00 w Borzychach na drodze krajowej 62 doszło do wypadku drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Kierująca Fordem nie dostosowała prędkości do warunków na drodze w wyniku czego zjechała na przeciwległy pas ruchu. Następnie zderzyła się z Mercedesem Vito. 22. letnia kierująca Fordem doznała obrażeń ciała i w stanie ciężkim została przewieziona do szpitala w Węgrowie. 

O uroczystości w Trójce jeszcze raz

Poświęcenie sali gimnastycznej przy szkole podstawowej nr 3

       Dnia 19 stycznia 2013 roku odbyło się uroczyste przekazanie społeczności szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie sali gimnastycznej oraz zespołu boisk „Orlik”. Uroczystość rozpoczęła się mszą w kościele parafialnym, którą odprawił J.E. ksiądz biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Na uroczystość  przybyło wielu gości (Przyp. Red.: zob. Uroczystego otwarcia dokonano).

 

Czytaj więcej...

Nietrzeźwi na drogach

       W weekend (z 18 na 20 stycznia) na drogach powiatu węgrowskiego zatrzymano dwie osoby kierujące w stanie nietrzeźwości oraz jedną w stanie po użyciu, m.in. na terenie Łochowa. 39 letni mieszkaniec pow. węgrowskiego kierował Renault będąc w stanie nietrzeźwości. Miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Kierującemu zatrzymano prawo jazdy oraz zabezpieczono pojazd. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Obchody 150 rocznicy bitwy pod Węgrowem

       Obchody rocznicy bitwy pod Węgrowem,  w tym roku ze względu na okrągłą rocznicę, miały bogaty program. Trwały trzy dni, w dniach 1-3 lutego.

Dowiedz się jak wyglądały w tym roku...

Zatrzymani za handel narkotykami

       W piątek (18.01) w godzinach nocnych węgrowscy policjanci zatrzymali w Stoczku do kontroli drogowej VW Golfa. W czasie kontroli u pasażera znaleziono 8 torebek z amfetaminą i 2 z marihuaną. 21 letniego mężczyznę zatrzymano. Po kontroli policjanci dotarli do Budzisk, gdzie zatrzymali kolejne trzy osoby, które posiadały i handlowały narkotykami. Przy jednej z nich znaleziono 20 gr. amfetaminy. 21 i 23 letni bracia zajmowali się handlem narkotyków od jesieni 2012 r. Tego wieczoru zatrzymano piątą osobę. Był to 19 letni mieszkaniec gm. Łochów, który pośredniczył przy dystrybucji środków odurzających. Sąd zastosował wobec braci areszt tymczasowy a wobec 2 kolejnych zatrzymanych dozór policyjny.

Mały bunt

       Nie macie czasem ochoty na mały bunt? A tak przeciwko ignorowaniu nas przez urzędników we wszelakich urzędach. Przeciwko narzucaniu nam trendów, na przykład na szczupłą sylwetkę. Mówię do męża, że zetnę włosy, tak w imię buntu. W imię nie ulegania trendom i nie upodabniania się do innych kobiet. Chociaż z drugiej strony, powiedziała mi kiedyś pewna wiekowa znajoma widząc mnie z długimi włosami, że wyglądam jak małolata. Więc może nie warto…?

Czytaj więcej...

Bezpieczne ferie w powiecie węgrowskim

       W związku z feriami węgrowska Policja podjęła działania mające wpływ na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży - ukierunkowane na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci docierali do szkół podstawowych na terenie powiatu, by rozmawiać o bezpieczeństwie podczas ferii. Przypominano dzieciom jak również dorosłym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas ferii, podczas podróży.

Jasełka naszą domeną

       Mali artyści z entuzjazmem i scenicznym powodzeniem wystąpili na dużej scenie Węgrowskiego Ośrodka Kultury biorąc udział w XIII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, który odbył się 10 stycznia b. r. „Kolędników z Gwiazdą” pięciolatki z grupy „Biedronek” przedstawiły na przedszkolnej scenie dla swoich młodszych koleżanek i kolegów, również dla najdroższych babć i dziadków oraz  najukochańszych rodziców.

Czytaj więcej...

Podsumowanie „Złotej Jesieni” w 2012 roku

       Na spotkania organizacyjne przychodzi średnio około 15-u osób, a na uroczyste od 30- 50 osób. Jednym z ulubionych punktów programu Klubu są zabawy taneczne, które zostały zorganizowane w lutym, kwietniu, październiku i listopadzie i były uświetnione występami zespołu wokalnego z Urli. Frekwencja na zabawach wynosi około 65 osób. Na październikowej zabawie obchodzono Dzień Seniora.

Czytaj więcej...

Holocaust zaprzeczeniem człowieczeństwa

       17 grudnia 2012r. w naszym liceum odbył się wykład pt. „Holocaust zaprzeczeniem człowieczeństwa”, który poprowadził p. Wojciech Laskowski na prośbę młodzieży pracującej nad projektem „Kulthurra!”. Projekt koordynuje p. Małgorzata Szeja - polonistka LO w Łochowie.

Czytaj więcej...

Rewolucja Balonowa

       19 grudnia beneficjenci Pełnego Spektrum wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Jednym z głównych celów podróży było obejrzenie spektaklu w Teatrze Powszechnym – Rewolucji balonowej. To bardzo złożona i barwna historia. Akcja częściowo rozgrywa się w czasach PRL – u, a w mniejszym stopniu współcześnie. Autorzy określają ją, jako opowieść o polskiej transformacji ustrojowej (…) widzianej oczami małej dziewczynki. To jednak bardzo skąpy opis, który wymaga uzupełnienia…

Czytaj więcej...

Komentuje Marek Górniaczyk - luty 2013

       Często z ust samorządowców szczebla gminnego, miejskiego, powiatowego da się słyszeć: - Nie róbmy, tu na dole polityki, zróbmy coś razem dla wspólnego dobra. Jak to pięknie brzmi. Szczebel wyżej województwo, to już miejsce jak najbardziej odpowiednie do uprawiania polityki. Można by zapytać dlaczego? A no dlatego, bo tam są dzielone pieniądze, od których jak wiadomo bardzo wiele zależy.  Z poziomu rządowego,  Premier Tusk z bilbordów nawoływał: - Nie róbmy polityki, budujmy mosty, drogi, stadiony itd.  Pytam się więc, po co wójtowie, burmistrzowie, starostowie, wojewodowie, Pan, Panie premierze zapisaliście się do partii, która każda ze swej natury jest polityczna. Wyobraźmy sobie piekarnie na której widnieje hasło: Nie jedzmy chleba, uprawiajmy ogórki  lub na szpitalu: Nie leczmy, malujmy obrazy, to drugie może nawet by się spodobało ministrowi zdrowia, Panu Arłukowiczowi.

Czytaj więcej...

Udane ferie w MiGOK

       Nie wszyscy młodzi Łochowianie wyjechali na zimowe szaleństwo w góry - Ci którzy zostali w rodzinnym mieście także mogli aktywnie i twórczo spędzić czas. Na wysokości zadania stanął Miejski i Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie, gdzie po raz kolejny zorganizowano zimową Akcję Ferie, trwającą pełne dwa tygodnie.

Czytaj więcej...

Spotkanie opłatkowe Klubu GP

       5 stycznia w świetlicy Szkoły Podstawowej Nr.1 im. Baonu Nadbużańskiego Armii Krajowej odbyło się coroczne  spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Łochowskiego Klubu Gazety Polskiej. Po krótkim powitaniu gości ksiądz kan. Ryszard Nicpoń, proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Serca NMP w Łochowie odczytał fragment Ewangelii wg. św. Łukasza o narodzeniu Chrystusa. Następnie po krótkiej modlitwie wszyscy, zgodnie ze staropolską tradycją przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia na dopiero co rozpoczęty nowy rok.

Czytaj więcej...

Kolejowe projekty

       Dnia 24 stycznia 2013 roku w Urzędzie Miejskim w Łochowie odbyło się spotkanie Burmistrza Łochowa z przedstawicielami inwestora i wykonawcy inwestycji „Modernizacja linii kolejowej E75 Raił Baltica Warszawa - Białystok - granica z Litwą, etap I. Odcinek Warszawa Rembertów - Zielonka - Tłuszcz (Sadowne)", będącej elementem krajowego Wieloletniego programu inwestycji kolejowych do roku 2013 z perspektywą do roku 2015.

Czytaj więcej...

Był Pan Mistrzem

       W styczniu br. minęło dokładnie dwa lata od śmierci wybitnego, znanego nam wszystkim aktora i reżysera – Krzysztofa Kolbergera. Aktor teatralny i filmowy, niekwestionowany autorytet w środowisku artystycznym, odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami. Zmarł na raka nerki, 7 stycznia 2011 roku.

Czytaj więcej...

Na zdrowie!

       Zgodnie z zasadą myśl globalnie, działaj lokalnie, pięcioosobowy, licealny  zespół, pod „dowództwem” pani Justyny Ciecióry, rozpoczął działania na terenie gminy Łochów. W planach mamy: prelekcje w szkołach gimnazjalnych, przedszkolu oraz na terenie ośrodka zdrowia (przy Urzędzie Gminy), happening z transparentami na ulicach Łochowa oraz Dzień Hakowicza.

Czytaj więcej...

XII edycja Konkursu za nami

Nagrodzone gimnazjalistki 

 

       17 stycznia 2013 roku laureaci wraz z opiekunami przybyli do Publicznego Gimnazjum w Łochowie. Tutaj odbyła się uroczysta gala finałowa, nastąpiło rozdanie nagród i wyróżnień, wszyscy uczestnicy otrzymali pokłosia pokonkursowe. Wysłuchali także montażu słowno - muzycznego.

 

 

 

Czytaj więcej...

Uroczyste otwarcie w Trójce


Przecięcie wstęgi podczas otwarcia hali sportowej przy szkole podstawowej nr 3 w Łochowie

       Uroczystość z 19 stycznia br. to finał kilkunastoletnich zmagań. Trzeba zatem sięgnąć początków budowy szkoły wraz z salą sportową, czyli 1996 roku, kiedy to Gmina otrzymała pozwolenie na budowę. Jej część dydaktyczna została uruchomiona w 2000 roku. Następnie na dokończenie inwestycji poprzez budowę sali sportowej szkoła czekała 8 lat.

Czytaj więcej...

Wieści Gminne - Luty 2013

Przegląd różnych informacji.

Czytaj więcej...

Niczego nie żałuje

       Niczego nie żałuje. Uważa, że wszystko w życiu ma swój sens, czegoś nas uczy. Rozwój duchowy jest dla niej kluczem do szczęścia. Dlatego wierzy w reinkarnację. Jej zdaniem nie jesteśmy w stanie w pełni  rozwinąć się duchowo w trakcie jednego życia. Jest kobietą sukcesu, chociaż sama tak nie uważa. Lekarz, przedsiębiorca, matka. Co daje Pani Beacie Bartnik siłę w życiu?

Czytaj więcej...

W bajkowym stylu

Bal przedszkolakówCo prawda już po karnawale, ale szczególnie milusińscy z Kolejowej pamiętać go będą, że to okres balów i zabaw sprawiający wiele radości.  Zwyczaj zabawy karnawałowej wywodzi się ze średniowiecza i do dziś jest bardzo popularny na całym świecie. Polskie korzenie karnawału wywodzą się z królewskich i szlacheckich dworów XVII wieku. Staropolskie określenie karnawału to zapusty, które rozpoczynają się w święto Trzech Króli, a kończą we wtorek przed Środą Popielcową. Polskie zapusty słyną z kolędowania, kuligów, zabaw i balów

Czytaj więcej...

(Nie)doskonałości

Czy wiecie, że Indianie potrafią leczyć schizofrenię paranoidalną z wiele lepszym skutkiem niż my, ludzie cywilizacji? I nie potrzebują do tego żadnej książkowej wiedzy psychologicznej ani medykamentów. Dlaczego o tym piszę? Bo uważamy Indian za ludzi prymitywnych, a co za tym idzie dalece niedoskonałych.

Czytaj więcej...

Ile tak naprawdę da nam Unia?

Zacznijmy od tego, że ile by ta Unia nie „dała”, to i tak każda złotówka i każde euro musi przejść przez ręce polskiego urzędnika. Koniec, kropka. Jeśli Unia nam coś „daje”, to i urzędników do tego rozdawnictwa trzeba zatrudnić. I to niemało.

Czytaj więcej...

Bal nad bale

Uczestnicy balu CaritasuGdzieś w Polsce – konkretniej Łochów, 9 lutego 2013 roku, godz. 20 – rozpoczęcie X Balu Charytatywnego CARITAS. Tradycyjnie już bawiliśmy się w gościnnych progach PSP nr 3 im. Marii Konopnickiej w Łochowie.

Czytaj więcej...

Baza = Strażnica

W bieżącym numerze opisujemy zgłoszony do Wykazu Potrzeb Inwestycyjnych Regionu w ramach konsultacji projektu Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego Projekt pn. Budowa bazy dla Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dla ochrony ludności i środowiska naturalnego oraz wzmocnienia ochrony walorów przyrodniczych Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i Obszarów Natura 2000 na terenie Powiatu Węgrowskiego.

Czytaj więcej...

Wypadek z nietrzeźwym kierującym

20 lutego, około godz. 11.20 dyżurny łochowskiego komisariatu przyjął zgłoszenie o wypadku w Kamionnie. Ze wstępnych ustaleń policjantów prowadzących czynności na miejscu zdarzenia wynikało, że kierujący toyotą na łuku drogi zjechał na lewy pas jezdni. Następnie zderzył się z samochodem ciężarowym, który znajdował się na tym pasie. 29 letni mieszkaniec pow. węgrowskiego, który kierował toyotą został przewieziony z obrażeniami ciała do szpitala w Węgrowie. Tam został zbadany na stan trzeźwości. Miał ponad dwa promile alkoholu w organizmie.

Wypadek kolejowy

19 lutego, około godz. 4.00 pociąg relacji Warszawa Wileńska - Małkinia w okolicach Łochowa (Łojew) uderzył śmiertelnie pieszego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że pieszy będąc na torowisku został potrącony przez jadący pociąg.

Zimowe ptakoliczenie

W ostatni weekend stycznia przywitała nas mroźna zimowa pogoda, słońce kryło się za chmurami, ale nie odstraszyło to ptasich obserwatorów. Po raz kolejny wraz z pracownikami Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego wyruszyliśmy poszukiwać ptaków zimujących w pobliżu człowieka w ramach dziewiątej już ogólnopolskiej akcji Zimowego Ptakoliczenia koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Czytaj więcej...

Przegląd Spektakli Profilaktycznych

Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie oraz Węgrowski Ośrodek Kultury zaprasza uczniów klas gimnazjalnych do udziału w III Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych, którego finał odbędzie się 9 kwietnia 2013 r. w sali widowiskowej WOK. Jego celem jest zwrócenie uwagi uczniów na problemy związane z kształtowaniem postaw wobec używek (alkohol, środki odurzające, narkotyki). Młodzi ludzie często sięgają po używki z nudów, bądź decydują się na ten krok w celu poczucia przynależności i akceptacji ze strony środowiska rówieśniczego.

Poprzez sztukę młodzież ma możliwość wypowiedzieć się na temat uzależnień i ich konsekwencji. W przeglądzie mogą wziąć udział grupy teatralne liczące max. 15 osób. Czas prezentacji do 30 min. Karty zgłoszeń należy nadsyłać na adres WOK do dnia 25.03.2013 r.

Podsumowanie działań „Bezpieczne Ferie 2013”

Tegoroczna akcja „Bezpieczne Ferie 2013” trwała od 25 stycznia do 10 lutego. W tym okresie doszło na terenie powiatu węgrowskiego do 26 kolizji  i 1 wypadku drogowego z 1 osobą ranną. Funkcjonariusze poza działaniami ukierunkowanymi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym prowadzili spotkania z dziećmi i młodzieżą. Przeprowadzono 27 takich spotkań. Policjanci prowadzili kontrole miejsc wypoczynku, „dzikich lodowisk”, kontrole punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, gdzie sprawdzano czy alkohol nie jest sprzedawany nieletnim. Z uwagi na niskie temperatury kontrolowano dworce autobusowe oraz kolejowe. Zwracano uwagę na nietrzeźwych znajdujących się na chodnikach czy w parkach.  Sprawdzano stan techniczny pojazdów i stan trzeźwości kierujących. W porównaniu do ubiegłego roku na drogach powiatu węgrowskiego w czasie ferii doszło do mniejszej liczby kolizji i wypadków. W tym roku zdarzył się 1 wypadek, a rok wcześniej 2. Odnotowano podczas tegorocznych ferii 26 kolizji drogowych a w poprzednim roku było ich 35.

Luty w Julinie

czyli z życia Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej ,,Julin”w Kaliskach

Rozpoczął się okres Wielkiego Postu podczas którego przygotowujemy się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego (najważniejszego święta dla chrześcijan). Jest to czas duchowej walki, zmagania się ze swoimi słabościami i atakującymi nas pokusami. Jest to również okres wzmożonej modlitwy, postu, pokuty, jałmużny a także rozpamiętywania męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Przez czterdzieści dni chcemy podjąć te wielkopostne praktyki, aby zbliżyć się do Jezusa i jeszcze bardziej Go pokochać i z Nim się zaprzyjaźnić.

Czytaj więcej...

„Niebieski Tydzień” w powiecie węgrowskim

W dniach od 25 lutego do 2 marca br. węgrowska Policja wspólnie z lokalnymi samorządami i instytucjami społecznymi zorganizowała KAMPANIĘ SPOŁECZNĄ pod nazwą „Niebieski Tydzień”. Celem akcji jest pomoc osobom, które zostały skrzywdzone w wyniku przestępstwa i nie wiedzą, co dalej robić, gdzie i do kogo się zwrócić o pomoc. W przypadku Łochowa zainteresowani mogli zgłaszać się o pomoc w Urzędzie Miejskim w Łochowie 27. lutego oraz 01 marca, gdzie dyżurowali wykwalifikowani i doświadczeni policjanci oraz przedstawiciele innych instytucji niosących pomoc, by osoba po takim zdarzeniu mogła zacząć normalnie funkcjonować w otoczeniu i uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

"Przemysł pogardy"

Sławomir Kmiecik i jego książka Przemysł pogardyKmiecik przypomniał w trakcie swojego wykładu, że z niszczeniem tego wizerunku zetknął się zapewne każdy z nas, ale nie każdy zechciał to zauważyć. Według Kmiecika rąbek tajemnicy tego procederu uchylony został na kilka dni po katastrofie smoleńskiej kiedy to w mediach zaczęły nagle pojawiać się zdjęcia uśmiechniętej i szczęśliwej pary prezydenckiej bez charakterystycznego grymasu na twarzy, przedstawiając ich takimi jakimi byli naprawdę.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Marzec 2013

Garść informacji gminnych z ostatniego czasu.

Czytaj więcej...

Komentarz Górniaczyka - Marzec 2013

Co tam Panie w polityce? Tak często rozpoczynały się rozmowy naszych dziadków i ojców. Rozmowy te świadczyły o ich miłości do ojczyzny i trosce o jej los. Dziś, gdy ktoś tak zapyta, najczęściej usłyszy odpowiedź, mnie to nie interesuje, nie chcę o tym mówić, polityka jest brudna, oszukańcza.

Czytaj więcej...

O kobietach?

Dzisiaj o kobietach, z racji naszego święta. Jakiś czas temu usłyszałam słowa Magdaleny Boczarskiej. Aktorka, kobieta, kolejna która poświęcała się dla mężczyzny, a on i tak ją zostawił. I dopiero wtedy zaczęła realizować swoje, a nie jego marzenia. „Odnoszę wrażenie, że mężczyźni zamiast dawać nam oparcie, szukają go w nas. Dlatego sama staram się być dla siebie najważniejszą siłą” mówi.

Czytaj więcej...

Cześć i chwała bohaterom

 

 

Od trzech lat, dzień 1 marca to święto rangi państwowej – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W Łochowie Dzień ten uczciliśmy bardzo potrzebnymi programami edukacyjnymi  przygotowanymi przez łochowski MiGOK, gdyż kilkadziesiąt lat fałszowania i przemilczania historii wymaga ogromu działań edukacyjnych. Dopełnienie i wypełnienie obchodów tego święta miało miejsce 4 marca we wsiach Jerzyska i Brzuza.

 

 

Czytaj więcej...

Żołnierze Wyklęci – Łochów 201

Koncert fortepianowy Zuzanny Nowak

 

 

 

1 marca w Łochowie Miejski i Gminny Ośrodek Kultury zorganizował trzy wydarzenia poświęcone obchodom Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Trafiliśmy do Finału

W dniach 22-23 marca w hali sportowej w Łochowie odbyły się półfinały Mistrzostw Polski w unihokeju w kategorii junior starszy z udziałem UKS Orionka Ogorzeliny (woj. pomorskie), MUKS Zielonka, UKS Aligatora Chwarzno Gdynia (woj. pomorskie) oraz ULKS Olimpii Łochów. Zdecydowanym faworytem była Zielonka oraz zwycięzca grupy „północnej” Orionek. Piękno sportu polega jednak na tym, że każdy ma takie same szanse i wszystko zdarzyć się może dopóki piłka w grze. Półfinały zapowiadały się więc bardzo interesująco.

Czytaj więcej...

XVI Mistrzostwa Polski Cheerleaders

 

W dniach 9-10 marca odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Cheerleaders. Z wielką przyjemnością pragniemy zakomunikować, że dziewczęta reprezentujące Ziemię Łochowską zajęły II miejsce w najbardziej prestiżowej kategorii: cheer dance senior ulegając jedynie grupie z Płocka.

Czytaj więcej...

Międzynarodowy Dzień Teatru

 

Kilkudziesięcioosobowa grupa młodych ludzi z Łochowa i okolic wzięła udział 27 marca w zorganizowanym w MiGOK z inicjatywy dyrektora MiGOK Artura Lisa z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru seminarium poświęconym teatrowi pantomimy oraz jego twórcy, Henrykowi Tomaszewskiemu.

Czytaj więcej...

Krajowe Mistrzostwa w Łochowie

Krajowi działacze sportowi nietypowej dyscypliny sportowej, jaką jest unihokej dostrzegli i docenili kilkuletnie ambitne starania łochowskiego Stowarzyszenia „Olimpia” w popularyzowaniu tej dyscypliny sportu. Łochowscy, młodzi unihokeiści zarówno w kategorii juniorów młodszych jak i starszych zaliczani są do krajowej czołówki.

Czytaj więcej...

Mit pancernej brzozy

Choć upływa już 3 lata od tragedii smoleńskiej to jej przebieg do dziś nie jest wyjaśniony. Mijają kolejne miesiące a pytań w tej sprawie pojawia się coraz więcej. 5 lutego miałem okazję uczestniczyć w konferencji  organizowanej na UKSW przez Stowarzyszenie „Doktoranci dla Rzeczypospolitej”, której gośćmi byli naukowcy: prof. Wiesław Binienda, prof. Kazimierz Nowaczyk, dr. inż. Wacław Berczyński i dr. Grzegorz Szuladziński. Jej celem było skonfrontowanie wyników badań ekspertów Zespołu Parlamentarnego z tezami ogłoszonymi w  raporcie Komisji J. Millera.

Czytaj więcej...

Spotkanie z podróżnikiem

 

Dnia 13 marca br. Biblioteka Publiczna w Łochowie gościła w swoich progach znanego podróżnika Romana Pankiewicza. Pan Pankiewicz przybył na spotkanie z Klubem Seniora.

 

 

Czytaj więcej...

Pamiętaliśmy

 

 

 Tak, pamiętaliśmy również w tym roku - w ósmą rocznicę - dzień odejścia do Domu Ojca, Jana Pawła II. Kilkadziesiąt osób 2 kwietnia 2013 roku, przed godz. 21:37, zebrało się przy Jego pomniku by się pomodlić, zapalić znicz i w ten sposób uczcić pamięć o proroku naszych czasów.

 

Czytaj więcej...

Komentuje Marek Górniaczyk - Kwiecień 2013

2 000 000 Polek i Polaków - ich własne Państwo wypędziło z Ojczyzny. Tak, wypędziło, bo nie ma dla nich pracy, a jeśli jest, to za głodowe pensje, które nie pozwalają zapewnić bytu materialnego im i ich rodzinom. Wskaźnik dzietności - 1,3 -  jeden z najniższych w świecie - spowoduje to, że za kilkanaście lat będzie nas o 10 milionów mniej.

Czytaj więcej...

Policyjne info nr 187

Wielkanocny weekend
W związku ze Świętami Wielkanocnymi, węgrowscy policjanci przeprowadzili akcję „Bezpieczny Weekend”.

III Przegląd Spektakli Profilaktycznych
W III Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych przeprowadzonym kwietnia w sali widowiskowej WOK wystąpili gimnazjaliści z Gwizdał, Łochowa i Gminy Liw.

Zatrzymani z narkotykami
Policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali do kontroli drogowej Daewoo, w którym podróżowało trzech mężczyzn. W trakcie kontroli jeden z pasażerów zaczął uciekać.

Agresywny pięćdziesięciolatek
Łochowscy policjanci zatrzymali 20.03 w Sadownem awanturującego się mężczyznę.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Kwiecień 2013

Oto informacje, które zaprezentowaliśmy w 187 nr GŁ w rubryce wieści gminnych.

Czytaj więcej...

Nieoczekiwana zmiana

Wchodząc w związek wielu ludzi zakłada, że zmieni w partnerze to, czego nie akceptuje. Znamy takie historie.  Przez jakiś czas toczy się walka, a w końcowych napisach brak „haapyandu”. Dlaczego wiążą się z kimś, kto nie odpowiada ich oczekiwaniom? Może ze strachu przed samotnością? A może własne kompleksy chcą przykryć idealnym, według własnego kryterium, partnerem? Nie wiem czy wiecie, ale istnieje też proces odwrotny. Chociaż nie zakładamy, że kogoś zmienimy, partnerskie studium i tak się dokonuje.

Czytaj więcej...

Jej wielki - mały świat

Ma wiele pasji, chociaż właściwie chyba jedną. Olbrzymią pasję życia. Jej wielki świat - to fryzjerstwo, mały - rodzina. Uwielbia piękne kobiety, one są dla niej inspiracją. O sile w życiu i spełnionych marzeniach rozmawiam z Moniką Dobosz.

Czytaj więcej...

Strażacy już na sygnale

Większość z nas z utęsknieniem czeka zakończenia zimy i powrotu słonecznych wiosennych dni. Gdy tylko temperatura powietrza wzrośnie do przyjemnych, dodatnich temperatur, a pierwsze promienie słońca wyjdą zza chmur, chętniej wybieramy się na spacer, obserwujemy naturę i cieszymy się, powrotem kolorów w otaczającym nas szarym pozimowym świecie.

Jednak jest grupa ludzi, którzy na powrót wiosny patrzą zupełnie inaczej...

Czytaj więcej...

60-cio i 50-cio lecie pożycia małżeńskiego

Jubileusz małżeństwa

 

 

W sobotnie przedpołudnie 6 kwietnia br. w Sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Łochowie odbyła się niecodzienna uroczystość „Jubileusz 60-lecia i 50-lecia pożycia małżeńskiego” - łochowskich par małżeńskich. Na jubileusz przybyło 20 par, w tym 19 złotych par i jedna para diamentowa.

Czytaj więcej...

Robert Karwat w łochowskiej bibliotece

Robert KarwatDnia 12 kwietnia gościliśmy w naszej bibliotece Roberta Karwata, autora książek dla dzieci takich jak „Pióra Motyla”, „Pyzia i przyjaciele”, „Myślałki”, „Drugie skrzydło” i inne.
Czytaj więcej...

Czy dotyka nas laicyzacja?

4 kwietnia, na comiesięcznym spotkaniu Klubu GP wysłuchaliśmy wykładu  ks. prałata Tadeusza Osińskiego na temat „Sekularyzacja, laicyzacja, zeświecczenie, obojętność religijna - współczesne wyzwania dla Kościoła Katolickiego”.

Czytaj więcej...

Katastrofa w Czarnobylu - mity i fakty

26 kwietnia br. minęła kolejna (27.) rocznica wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu. To zdarzenie, razem z niedawną awarią w elektrowni jądrowej w Fukushimie wpływa w istotny sposób na postrzeganie przez społeczeństwo polskie ryzyka takiej formy pozyskiwania energii. Poważna dyskusja na ten temat powinna opierać się na udokumentowanych faktach i naukowych badaniach, dlatego też proponuję przyjąć jako bazę prezentacji rzeczywistych skutków awarii czarnobylskiej artykuł opublikowany niespełna dwa lata temu w międzynarodowym czasopiśmie naukowym „Dose-Response”.

Czytaj więcej...

"Gdy myśle Ojczyzna..."

Biskup i Burmistrz

 

W niedzielę, 14 kwietnia 2013 r. o godzinie 18.00 w MiGOK w Łochowie odbyło się spotkanie, na którym rozważano znaczenie wartości jaką jest Ojczyzna. Jego szczególnymi gośćmi byli Biskup Drohiczyński - Jego Ekscelencja Antoni Pacyfik Dydycz oraz Burmistrz Łochowa, p. Marian Dzięcioł. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania pieśni historycznych w wykonaniu Emilii Śliwowskiej.

Czytaj więcej...

Czyny mówią więcej

Oglądałam kiedyś program, w którym prowadzący dowodził, że człowiek uzależniony ma największe prawo zwracać nam uwagę na zagrożenie. Wszystkie spotkania mające na celu szerzenie wiedzy i rozpowszechnianie profilaktyki zapobiegającej narkomanii czy nowotworom prowadzą ludzie, którzy byli narkomanami czy też wygrali z rakiem. Na co dzień jednak, słuchamy ludzi, którzy w jakiś sposób potrafili na nas tak wpłynąć, że wydaje nam się, że powinni mieć rację. Tylko szkoda, że powinni najczęściej nie oznacza, że ją mają, zatem czyny więcej mówią o człowieku niż jego słowa.

Czytaj więcej...

Wieści gminne - Maj 2013

O przebudowie ulicy Kolejowej, wyposażeniu "Orlika", pomniku Paderewskiego, alarmie przeciwpowodziowym, bocianach oraz innych bieżących sprawach.

Czytaj więcej...

 
Michal Krupa